تعداد بازدید:1248 | تاریخ انتشار:12-9-1393
حداد عادل: پوسترهای «سرطان مصرف» پاسخ هوشمندانه به نیاز جامعه است

در مراسم رونمایی از پوسترهای «سرطان مصرف»؛
حداد عادل: پوسترهای «سرطان مصرف» پاسخ هوشمندانه به نیاز جامعه است

مراسم رونمایی بیش از 50 پوستر با موضوع «سرطان مصرف» توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب و مجمع طراحان انقلاب آیه برگزار شد. حداد عادل در این مراسم گفت: در حوزه مصرف، جامعه را به شدت آسیب دیده می‌بینم و هر کاری که برای آگاه کردن مردم و پرهیز دادن مردم از مصرف بی‌رویه صورت گیرد به نظر من یک کار اسلامی، انقلابی و ملی است و باید از آن حمایت کرد و کار شما یک پاسخ هوشمندانه به نیازهای جامعه است.

به گزارش دبیرخانه نهضت مردمی پوستر انقلاب: مراسم رونمایی بیش از 50 پوستر با موضوع «سرطان مصرف» که به همت نهضت مردمی پوستر انقلاب و مجمع طراحان انقلاب اسلامی اصفهان (آیه) و توسط 33 طراح گرافیست از شش استان کشور تولید شده است، در مؤسسۀ فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی (سرچشمه) و با حضور اساتید گرافیک، مسعود نجابتی، سید مسعود شجاعی طباطبایی، محمدحسین نیرومند، سید مهدی حسینی و سید حمید شریفی آل‌هاشم برگزار شد.

رئیس کمیسون فرهنگی مجلس در این مراسم ضمن تشکر از استفاده ظرفیت هنر گرافیک توسط طراحان نهضت مردمی انقلاب در جهت اهداف عالی انقلاب گفت: اگر کسی اهداف و ماهیت انقلاب را درک کرده باشد، تصدیق می‌کند که استکبار جهانی و دشمنان انقلاب با تمام ابراز به مقابله با انقلاب برخاسته‌اند و این طبیعت انقلاب ماست. انقلابی که به نام دین و بدون الگو گرفتن از شرق و غرب و در یک کشور حساس در منطقه خاورمیانه به وقوع پیوست. این انقلاب به نام خداوند برای استعمارگران، آمریکا، انگلیس و... که نفت، بازار و... این کشور را می‌خواهند خیلی خطرناک است.

به گفته غلام‌علی حداد عادل، به این دلایل است که از فردای انقلاب مخالفت‌ها و سنگ اندازی‌ها آغاز می‌شود و اوج این مخالفت‌ها جنگ هشت ساله است. پایان جنگ به معنای اتمام دشمنی دشمنان این انقلاب و نظام نیست، بلکه تبدیل شدن شکل مقابله نظامی با انقلاب به شکل‌های دیگری از قبیل مقابله فرهنگی، سیاسی، اقتصادی و دیگر ابعاد است که ما همه این حمله‌ها را از پایان سال 67 تجربه کرده‌ایم و تمام هدف این‌ها، این است که این انقلاب را، کند و یا متوقف کنند ولی به لطف خداوند این انقلاب در حال جهانی شدن است.

وی با طرح این سوال که دشمن در عرصه فرهنگ از کدام ابزار علیه ما استفاده نکرده؟ افزود: شما عالم اینترنت را ببینید، شبکه‌های اجتماعی که دست کرده‌اند را مشاهده کنید. 120 شبکه فارسی زبان برای تغییر افکار عمومی نسبت به آرمان‌های انقلاب ایجاد کرده‌اند. در چنین شرایطی مردم و جوانان باید از این گوهر استقلال محافظت کنند و هر کس، هر کاری که از دستش بر می‌آید، باید انجام دهد. کسی با علمش، دیگری با هنر و فکرش و... باید دست به دست هم دهیم و به ازای هر جبهه‌هایی که دشمن  برای مبارزه باز می‌کند، ما باید جبهه‌های نیرومندتری باز کنیم.

فعالیت نهضت مردمی پوستر انقلاب بوی خوش ایثارگری انقلاب را می‌دهد

او  فعالان نهضت مردمی پوستر انقلاب را مخاطب خود قرار داد و اضافه کرد: کار شما یک گوشه‌ای از این جبهه است و سعی می‌کنید در مقابل دشمن با جبهه «هنر» مقابله کنید. من هم خوشحال هستم که شما سخنان رهبر معظم انقلاب را نه تنها جدی گرفته و در حد توان خود به آن عمل می‌کنید.

حداد عادل در مورد قدرت انتقال پیام توسط پوستر گفت: پوستر، یک قدرت انتقال پیام قدرتمندی دارد که این را هرگز نباید فراموش کنید و از ظرفیت هنر گرافیک نباید غافل بود. شما به این ابراز مهم توجه کرده و این ابزار را در خدمت اهداف عالی انقلاب قرار داده‌اید. متاسفانه ما در جامعه شاهد سبقت گرفتن افراد در «مصرف» هستیم و باید بدانیم اقتصاد مقاومتی مد نظر رهبر معظم انقلاب احقاق نخواهد شد مگر با سبک زندگی اسلامی و به سبک زندگی اسلامی نخواهیم رسید مگر با پرهیز از اسراف. کار شما که این زنگ خطر را به صدا درآورده‌اید، یک پاسخ هوشمندانه به نیازهای جامعه است و به معنای واقعی کلمه یک کار بسیجی است. رهبری در صحبت‌های چند روز گذشته خود دو رکن اساسی بسیج را داشتن «احساس مسئولیت» و «بصیرت» دانست که هر دو ویژگی در کار شما وجود دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: از دیگر خصوصیات کار شما این است که از جنس کارهای انقلابی است، نسل ما دوران انقلاب را دیده‌اند، در دوران انقلاب هیچ کس محتاج تامین اعتبار و مصوبه دولت و... نبود، بدون اینکه توقع‌ای داشته باشند همه کمک می‌کردند. کار شما نیز بوی خوش ایثارگری انقلاب را می‌دهد و باید قدر این روحیه را بدانید و همین راه را ادامه دهید و خواهش بنده از شما این است که این سنگر تاثیرگزار عرصه هنر را گسترش دهید.

حداد عادل در حاشیه این مراسم گفت: در حوزه مصرف جامعه را به شدت آسیب دیده می‌بینم و هر کاری که برای آگاه کردن مردم و پرهیز دادن مردم از مصرف بی‌رویه صورت گیرد به نظر من یک کار اسلامی، انقلابی و ملی است و باید از آن حمایت کرد.

وی در پاسخ به این سوال که هنر گرافیک را چه مقدار در تبیین مصرف‌زدگی که جامعه دوچار آن است راهگشا می‌دانید افزود: طراحی پوستر یکی از جلوه‌های گرافیک است و یکی از راه‌های انتقال مفهوم به زبان خاص هنر گرافیک است. گاهی وقت‌ها تاثیری که یک نقش بی‌کلام می‌گذارد، صد نقش با کلام نمی‌توانند این تاثیر را بگذارند. ما باید کمک کنیم که این پوسترها چاپ شوند و در معرض دید عموم قرار گیرند.

درمان این سرطان نیاز به انقلاب دارد

حجت‌السلام محمد مهدی ماندگاری در هنگام رونمایی از پوسترهای «سرطان مصرف» از حداد عادل خواست «هوای این بچه‌های مظلوم را داشته باشند» و به عنوان مقدمه افزود: شما خوبانی هستید که قصد زدن تلنگر قشنگ به جامعه دارید، انشاءالله که وسیله بیداری جامعه را فراهم کنید. امام، اول ما را بیدار کرد بعد جهان را، ولی بعضی‌ها بعد از بیداری باز دارد خوابشان می‌برد. امیدواریم حرکت نورانی و خالصانه شما، جامعه اسلامی ما و جامعه پر ظرفیت ما را از این خواب غفلت بیدار بفرماید.

این استاد حوزه و دانشگاه در جواب این سوال که به نظر شما این گونه حرکت‌ها در جامعه‌ای که مصرف و مصرف‌زدگی سراپای آن را فرا گرفته فایده‌ای دارد؟ گفت: بعثت وجود نازنین پیغمبر اکرم(ص) تک و تنها بود، در انقلاب اسلامی ایران، امام تک و تنها بود و ظهور آقامون امام زمان(عج) نیز تک و تنها است، این اثبات می‌کند که هم یک دست صدا دارد و هم با یک گل بهار می‌شود.

حجت‌السلام ماندگاری در تشریح مصرف گفت: مصرف نیاز انسان است. برای هر نیاز انسان در عالم دو سفره پهن است، یکی سفره الهی و دیگری سفره شیطانی. شیطان برای اینکه بازار سفره خودش را گرم کند و مشتری جذب کند سه تا کار انجام می‌دهد. اول شیطان فوق تخصص نیازشناسی است و نیاز را درست تشخیص می‌دهد و برای رفع آن آدرس غلط می‌دهد، دوم شیطان فوق تخصص ظاهری‌سازی است و سوم اینکه شیطان فوق تخصص استفاده از واسطه‌های ارزشی است و در کار خود جدی است، چون دامن پیامبران را نیز گرفته است.

وی افزود: سوال این است که چرا امروز مردم سراغ سفره شیطان می‌روند؟ باید توجه کنیم تا کسی آخرت را باور نکند، سراغ هدایت قرآنی نمی‌رود. مصرف‌های ما از بین نمی‌روند، مصرف‌های ما یا بهشت می‌سازند یا جهنم و کسی که قیامت را به یاد داشته باشد مصرف خود را مدیریت دینی می‌کند. امیرالمومنین علی(ع) می‌فرمایند: مصرف اصلی شما، عمر شماست، خوراک، پوشاک و... نیست.

به گفته این کارشناس مسائل دینی، توجه داشته باشید هر مصرفی را که مشاهده کردید فقط یک سوال بپرسید، بگویید برای این مصرف در قیامت چه جوابی دارید و تفسیر قیامتی مصرف شما چیست؟ این راه درمان، سرطان مصرف است و ما باید بدانیم وقتی با اسراف مبارزه می‌کنیم؛ نگوییم مصرف نکنید، بگوییم چگونه مصرف کنید. مبارزه با این سرطان که جامعه را فرا گرفته نیاز به انقلاب دارد، انقلابی که هر کس هرچه در توان دارد را بدون چشم‌داشتی وسط بگذارد و برای اصلاح الگوی مصرف پای کار بیاید.

در پایان این مراسم محمدرضا میری دبیر نهضت مردمی پوسترهای انقلاب درباره راهگشا بودن این پوسترها در تبیین مصرف‌زدگی جامعه ما به خبرنگار ما گفت: من همیشه این مثال را می‌زنم که بچه‌های گرافیک و طراح کاریکاتور مثل رزمنده‌های خط شکن هستند، رزمنده خط شکن به خط می‌زند و خط را می‌شکند، سریع و به موقع عمل می‌کند و باقی افراد پشت سر آنها حرکت می‌کنند.گرافیک و کاریکاور جزء رسانه‌هایی هستند که به سرعت می‌توانند به دست مردم برسند و به راحتی به دل آنها راه یابند و در همه مکان‌ها به راحتی و سلامتی اکران می‌شوند.

سید مسعود شجاعی طباطبایی یکی از کاریکاتوریست‌های نهضت مردمی پوستر انقلاب نیز گفت: حوزه گرافیک به سبب اینکه در این عرصه ارتباط‌ها خیلی تصویری رخ می‌دهد، می‌تواند خیلی تاثیرگذار باشد.

این 50 پوستر برگزیدۀ، آثاری از طراحان گرافیک از شش استان بود که در پاسخ به فراخوان تیرماه 93 در کارگاه‌های پوسترسازی مشهد و اصفهان تولیدشده بودند، که از این پس نیز با کیفیت قابل چاپ، در سایتpostermovement.irدر اختیار مردم قرار می‌گیرد.


نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 6+3 را در کادر روبرو وارد نمایید
نویسنده:محسن مولایی  
با عرض سلام و ادب خدمت شما دوستان /از همه عزیزانی که در نهایی شدن این حرکت هوشمندانه و خلاق شرکت داشته و فعالیت مقتضی خود را چه نهان و چه آشکارا بروز داده اند تشکر می نمایم.

پست الکترونیک وب سایت
نویسنده:میلاد  
به نظرتون فاصله تولید تا توزیع، زیاد نیست؟

وب سایت

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات