تعداد بازدید:1588 | تاریخ انتشار:23-3-1391
کار"نهضت پوسترها"گفتمان سازی با استفاده از هنر و گرافیک و ابزارهای نرم فرهنگی است
کار "نهضت پوسترها" گفتمان سازی با استفاده از هنر و گرافیک و ابزارهای نرم فرهنگی است که به راحتی می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند.

اشاره:

جناب آقای استاد سهیلی در بین دوستان حزب اللهی چهره ی شناخته شده و از فعالین فرهنگی اجتماعی مشهد هستند، و همواره به دیدگاه های امام و رهبری تاکید دارند.
دبیرخانه نهضت پوسترهای عاشورا مصاحبه ای را با ایشان ترتیب داده است که در ادامه بخش نخست آن به محضر بچه های نهضت تقدیم می شود.

 

جناب سهیلی! برای شروع بحث نگاه و ارزیابی خود را از عملکرد دو ساله بچه های نهضت بفرمایید؟

کار "نهضت پوسترها" گفتمان سازی با استفاده از هنر و گرافیک و ابزارهای نرم فرهنگی است که به راحتی می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند. اصل کار، کار بسیار پسندیده ای است که البته به لحاظ نداشتن ما به ازای مادی نیاز به پیدا کردن و ساخت المان های انتقال مفهوم در تصویر دارد که کار دشواری است و از دست کسانی بر می آید که با این فرهنگ عجین هستند؛ چرا که خیلی از هنرمند ها ولو متخصص چون نمی دانند از چه سمبل‌هایی باید استفاده کرد از انجام آن عاجزند.

سطح کارهای گرافیکی موجود در باب موضوع سال را چگونه می بینید؟

با  توجه به مروری که بر وبسایت های دولتی در سطح استان داشتیم یا هیچ کار گرافیکی کار نشده بود یا هم کلیشه و تکرار هر ساله اتفاق افتاده بود که البته باید از سایت استانداری و کارگروه سال حمایت از تولید و کار سرمایه ایرانی به عنوان بالاترین نهاد حاکمیتی در استان بازخواست کرد. چرا که به نظر می رسد ظاهرا دغدغه ای برای این بحث وجود ندارد.

بچه های نهضت در طراحی پوسترهای امسال به چه نکاتی باید توجه کنند؟

در بحث پوستر سازی باید نگاه در فضای حمایت از سرمایه ایرانی شامل پول ایرانی ، فرهنگ ایرانی و سرمایه اجتماعی ایرانی را متمرکز باشد. مسائل باید عام باشد و نه تخصصی. در کلیت قضیه باید تبیین شود در عبارت "حمایت از کار" منظور حمایت از کارگران است یا منظور حمایت از هر گونه تلاش و چیزهایی که ارزش افزوده دارد. باید نگاه اقتصادی به سال تولید ملی نداشته و نام سال گفتمان سازی شود.نهضت پوسترها باید واسطه ای باشد بین رهبری و مردم جهت تبیین و تفهیم منظور از تولید ملی و گرنه با تغییر اسم سالها تنها اسامی در بنرها و مسابقات ورزشی و جشن ها و مناسبت ها عوض می شود که این خود شامل اشباع کاذب می شود.

ارتباط "تولید ملی" با شعار سال‌های گذشته چگونه است؟

در اینباره باید به این توجه کرد که رهبری در این توالی اسم گذاری ها در حال گفتمان سازی هستند. باید به این نگاه برسیم که الگوی مصرف را از اجناس خارجی به اجناس داخلی تغییر بدهیم، بعد با یک نگاه جهادی به اقتصاد بنگریم، به تولید ملی برسیم با استفاده از سرمایه ایرانی اشتغال به وجود بیاوریم.

چه مقدار از این گفتمان سازی تا به حال اتفاق افتاده است؟

باید از شورای فرهنگ عمومی به عنوان نهاد متولی مطالبه کرد که چه کاری انجام شده است؟ وقتی هنوز در دیوارهای شهر و بدنه ی اتوبوسها تبلیغات اجناس خارجی فراوان است، باید پرسید در استان کدام نهاد متولی پیگیری گفتمان های رهبری است؟ استانداری؟ امام جمعه؟ نماینده ولی فقیه در استان؟ یا ارشاد؟

به هرحال توجه لازم به این موضوعات نمی شود و البته یکی از آسیب ها هم این است که چون در بودجه های سالیانه اعتباری دیده نمی شود جهت این مباحث، اگر اداره ای هم بخواهد کاری بکند اعتباری ندارد و در چک لیست هایی که باید انجام بدهند، ردیفی برای آن دیده نشده است.

در پایان این بخش اگر نکته و پیشنهادی لازم به ذکر است بفرمایید؟

به نظر می رسد کار دیگر این است که در یک پایگاه تمام منابع مربوط به تولید ملی جمع آوری و به روز شود که هر کاری در هرجایی خواست انجام بشود، دسترسی به منابع ِ  آن آسان باشد. باید فضای مطالبه گری ِ مردم از مسئولین اتفاق بیافتد، تا بعد از رهبری هر مسئولی همان بیانات را عینا تکرار نکند، بلکه در حیطه کاری خود کاری انجام بدهد و حرفی برای گفتن داشته باشد. چرا که این تکرار ها باعث ایجاد دلزدگی ، اشباع و گاه حتی تنفر از کلیدواژه های مهم می شود.
به طراح ها پیشنهاد می شود که این فضای مطالبه گری از مسئولین را ایجاد کنند و به نوعی مردم را از این فضای ابهام آلود آگاه کنند که آیا توجه لازم در سالهای قبل و سال جاری به گفتمان رهبری شده است و می شود ؟ یا فقط یک سری تکرارهایی در حال اتفاق است؟ پیشنهاد دیگر اینکه رابطه شعار سالهای گذشته با سال جاری را نیز دستمایه طرح ها قرار دهند.


نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 10+2 را در کادر روبرو وارد نمایید
نویسنده:سید  
قسمت دومش کو؟

وب سایت

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات