تعداد بازدید:1679 | تاریخ انتشار:27-7-1390
موج هایی که در راهند (1)

ورود افراد غیرحرفه ای به وادی گرافیک ، آنجا که با شناخت صحیحی از خویش و مخاطب و ابزار صورت پذیرد همیشه با جسارتی دوست داشتنی در روش و شفافیتی مثال زدنی در اثر همراه خواهد بود . و صد البته تفاوت بسیاری میان این افراد و آثارشان ، با غیر حرفه ای هایی است که تمام بضاعتشان آشنایی با فلان نرم افزار گرافیکی است . تفاوت کسانی که دغدغه چگونه بگوییم دارند با کسانی اصولا نمیدانند چه بگویند ، در همین جاست . و ملاک این تفاوت توانایی وجسارت انجام کار با دست است .

به گمان من گرافیک به عنوان یک ابزار ، امانتی ست که صاحب اصلی اش آن کسی ست که می داند چه بگوید وبه که بگوید و تنها به دنبال ابزار مناسب می گردد . چند سالی ست به لطف برخی از دوستان ، کارگاه پوسترسازی کوچکی در جمع دانش آموزان دختر شرکت کننده در اردوی طرح ولایت استان خراسان و سراسر کشور بر پا می شود و من نیز توفیق دارم تا به عنوان مربی ، از انگیزه متراکم این بچه ها برای خلق آثاری دوست داشتنی استفاده نمایم . برنامه این کارگاه سه ساعته این است که ابتدا بچه ها طی صحبتی کوتاه ، یک بازگشت ذهنی به کارهای گذشته خود دارند . کارهایی که انجام داده اند اما نمی دانسته اند که یک کار گرافیکی بوده است .‌ سپس یک تعریف ساده از پوستر، مشخصات فنی ، کارکردها و مراحل ساخت آن دریافت می نمایند و بعد ضمن دیدن یک سری از پوسترهای برگزیده ، با انواع تکنیک های ساخت آن نیز آشنا می شوند .

آنچه برای من مهم است توضیح این مطلب است که چگونه مفاهیم مورد نظر خود را به زبان فرم ، رنگ و کلمات ترجمه نمایند و آنان نیز در این زمان اندک ، تا حد زیادی با بحث پیش می روند و چیزهای خوبی می آموزند و به من نیز می آموزانند .

آنچه در پی می آید ، برخی از کارهای بچه های خراسانی ست که در تابستان گذشته با موضوع حجاب خلق کرده اند . از حق نگذریم موضوع حجاب ، موضوعی سهل و ممتنع است و من که قبلا در این موضوع بسیار کار کرده بودم و کمتر به نتیجه مطلوب خودم رسیده بودم ، این موضوع را پیشنهاد کردم و مترصد نتیجه کار بچه ها بودم . موضوع حجاب به لحاظ مفهوم چند لایه خود ، ماهیت فردی و اجتماعی و عدم شناخت عمیق و اصولی از آن در جامعه هنری و یا استفاده از نمادهای تکراری پیرامون آن ، بسیار مظلوم واقع شده و من سعی کردم ذهن بچه هارا از تمام آنچه تا به حال دیده اند خالی کنم تا بتوانند به یک مفهوم ، نماد و ادبیات جدید در پوسترشان دست بیابند . نا گفته نماند جذابیت نمونه پوسترهای تایپوگرافی و همچنین مختصر امتیاز اضافی که من برای این تکنیک قائل شدم ، به خلق برخی از این آثار منجر شد :

 

 

این تجربه شیرین و امثال آن که در کارگاه های نشریه نگاری تجربی داشته ام ، برای من به معنای موج جدیدی از هنر مردم مدار است که به مراتب، بیش از فارغ التحصیلان رشته های هنری برای مردمشان کار خواهند کرد و به درد آنان خواهند خورد .

 

* به قلم محمدرضا میری

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 8+10 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات