تعداد بازدید:3522 | تاریخ انتشار:20-10-1391
گرافیک انقلابی در فتنه 88؛ موفقیت‌ها و آسیب‌ها

 

 

خبرگزاری فارس: همیشه و در هر عملیاتی گردان‌هایی که باید خط‌شکن باشند از همه سبک بارتر و چالاک‌ترند. حکایت هنر و رسانه هم در روزگار نبرد همین است و گرافیست‌ها با رسانه‌ای که کم و بیش به آن پوستر می‌توان گفت در فتنه 88 خط شکن شدند.

به گزارش فارس، همیشه و در هر عملیاتی گردان‌هایی که باید خط شکن باشند از همه سبک بارتر و چالاک‌ترند. یک کلاش و یک کوله و یک قمقمه. جز این هم چاره‌ای نیست. وقتی خط شکن‌ها عمل کردند، پشت سر آنها بقیه یگان‌ها یکی یکی می‌آیند. به ترتیب، از سبک به سنگین. نفربرها، ادوات و آخر سر هم توپخانه می‌آید و مستقر می‌شود. حکایت هنر و رسانه هم در روزگار نبرد همین استهر کدام که سبک‌تر باشند و راحت‌تر تولید شوند، به تیم و تکنولوژی کمتری نیاز داشته باشند و راحت‌تر اکران می‌شوند، زودتر کف میدان می‌آیند و عکس العمل نشان می‌دهند.

این البته بدان معنا نیست که اصحاب دیگر رسانه‌ها، دیرتر به فکر می‌افتند بلکه بر نقطه آغاز تا لحظه انجام محصولشان ممکن است زمان بیشتری بگذرد.

در روزگار فتنه نیز دیدیم که طبق توصیفی که گذشت، گرافیک‌کارها با رسانه‌ای که کم و بیش به آن پوستر می‌توان گفت خط شکن شدند. جلو آمدند و خیلی فضاها را هم از خود کردند. اهالی کاریکاتور هم از این جنس خط شکنی را انجام دادند. در رسانه‌های تصویری اوّل کلیپ‌ها درآمد، پشت سر آن مستندها از راه رسیدند و بعد از چند سال محصول سینمایی جواب داد.

این یک چیز طبیعی است که کارهایی که در دایره شخصی تولید می‌شوند گاه یک شبه جواب بدهند و کارهایی که باید حاصل تلاش یک جمع باشد ماه‌ها و شاید بیشتر به طول بیانجامد.

پس این برای گرافیک هم نقطه ویژگی و برتری است و هم محل آسیب. طبیعت گرافیک الّا در مواقع خاص که مستلزم کار تیمی است، همیشه یک کار شخصی و انفرادی بوده است.

یک طراح گرافیست در این مواقع بر اساس احساس وظیفه و جوشش درونی و دایره اطلاعات و بینش خود نسبت به آن موقعیت، آزاد و بدون وابستگی به هیچ کس طی چند ساعت اثری را خلق می‌کند و ناگزیر آن را یا با اسباب نشر حقیقی و یا با لوازم نشر الکترونیک تکثیر و در مقابل چشم مخاطب خود قرار می‌دهد و گاه به شدت در تسخیر فضای اطراف خود توفیق می‌یابد و این آزادی و بی‌قیدی همانقدر که کمک می‌کند تا خروجی‌های سریعی از زیر دست این جماعت بیرون می‌آید، همانقدر هم می‌تواند به هرز رفتن توان آنان منجر شود زیرا ما آنچه لازم داریم گردان‌های خط شکن است نه افراد خط شکن، به تنهایی!

 

* زمین پیش رو و پس از فتنه 88

 

به هر حال، فتنه باعث شد خیلی از ما به خاطر بیاوریم که باید با سلاح گرافیکمان جدی‌تر و مؤثرتر وارد عمل بشویم.

از میان خیل طراحان گرافیک با توانمندی‌های مختلف که به این میدان ورود پیدا کردند و با رویش‌ها و ریزش‌های آن هنوز جماعت زیادی هستند که در نقش افراد خط شکن به پیش می‌روند و البته به توفیق الهی بی‌ظفر هم نمانده‌اند.

اما حقیقت آن است که سرنوشت‌های مختلفی در انتظار این رزمندگان پرتلاش و مخلص بوده و هست اگر چه نگارنده امیدوار است در دنیای خارج مفروضات چنین نشود، اما  به عنوان یک گرافیست بر خود لازم می‌بیند مِن باب آسیب شناسی، برخی از آن‌ها را به طور فرضی برشمارد.

بدیهی است در متن پیش رو وقتی می‌گوییم طراح گرافیک، منظورمان کسی است که به هنر خود به چشم ابزار مبارزه نگاه کرده و با بضاعت کم یا زیاد، حضور به موقع در میدان پیدا نموده است و اصولاً با کسی که دچار نگاه سکولار در هنر و حتی دین خود بوده و یا از سلاحش به موقع در میدان نبرد فرهنگی و رسانه‌ای بهره نبرده است، یا به هر حرکتی ولو انقلابی و مردمی به چشم محل درآمد مالی می‌نگرد هیچ کاری نداریم.

 

* آسیب‌های پنج گانه گرافیک انقلابی

 

اولین و شایع‌ترین آسیبی که رزمندگان ما را تهدید کرده و می‌کند، فراوانی کار و گسترش مخاطب است، در مقابل کم یا ثابت ماندن بضاعت هنری و فنّی شان.

بدیهی است در عرصه گرافیک انقلاب آنقدر به لطف دستگاه‌ها و نهادها خلاء وجود دارد که اگر کرور کرور ساعت نفر وقت هم مستهلک شود، بازهم فضای کار زیادی باقی می‌ماند و همیشه برای فعالان خسته و کوفته این وادی،

برنامه‌ریزی و مدیریت زمان و آموزش و ارتقاء به طور طبیعی در اولویت آخر قرار می‌گیرد و این ظلم مضاعفی است که ناخواسته به آنان می‌شود و البته امروزه نه ما و نه هیچ فعالی از کسی جز خودش نباید توقع چنین مدیریتی را داشته باشد.

دومین آسیب که شاید ناشی از اولی باشد آن است که در نبود بضاعت هنری و فنّی و کمی وقت و عطش مخاطب و نیاز به تولید بالا، دست طراح ناخودآگاه به کپی‌هایی آلوده می‌شود که خودش، سابقه تلاشش، پیامش و ذائقه مخاطبش را خراب و وارونه می‌سازد.

بگذریم که با کپی کاری و تلفیق اجزای غیرتولیدی، علاوه بر پیامدهای فوق، مقوله‌ای مهم تحت عنوان حق الناس، خواسته یا ناخواسته گریبان بسیاری از ما را خواهد گرفت.

امّا آسیب سوم که بالاخص و طبق آنچه گذشت برخی طراحان گرافیک دچار آن می‌شوند، حرکت فردی و جمع گریزی است؛ فعالانی که خود فهم می کنند، خود اولویت‌بندی می‌کنند، خود طراحی می‌کنند، خود نشر می‌دهند، خود مالک مخاطب می‌شوند و عمدتاً تعریف‌ها را می‌شنوند و در مقابل نقدها موضع آهنین می‌گیرند و ... این، معمولاً برای طراحانی پیش می‌آید که از بضاعت فنی نسبی و بالاتری برخوردارند.

گمان خوب آن است که بگوییم این آسیب از همان روحیه درون‌گرایی یک طراح نشأت گرفته، نه خودخواهی و نفس‌پروری و شهرت طلبی که قطعاً اینگونه نبوده و نخواهد بود.

آسیب سوم، آسیب چهارمی هم به دنبال خواهد داشت و آن محروم ماندن طراح از نقد و هم‌افزایی دیگران و در نتیجه هدر رفتن توان او است.

چه بسا هنرمندی با یک تحلیل شخصی دست به خلق اثری زده و بعد برای پافشاری بر آن اثر، در یک موضع‌گیری ناخواسته قرار گرفته و کم کم به جای آنکه هنرش را و جایگاه و آبرویش را خرج خط شکنی و فتح میادین پیش رو نماید، همه را بر سر یک جریان بی‌ثمر یا دسته بندی‌های عبث قربانی نموده؛ گاه پیام‌ها و ارزش‌های بلند انقلاب معطّل مانده و بسیاری از فعالان مشغول بازی در زمین خودساخته خودشان هستند.

اگر چه این اتفاق بسیار نسبی بوده و ممکن است کمتر پیش آید، امّا نباید در آسیب‌شناسی، آن را از فرض خود دور نماییم.

آخرین موردی که به ذکر آن بسنده می‌کنیم خطری است بزرگ که یک بار دیگر انقلاب و نیروهای آن را تهدید کرده است. بچه‌های فعال کف میدان عموماً و هنرمندان خصوصاً وقتی توان و انگیزه و انرژی و اخلاص خود را به نمایش می‌گذارند، کم کم مورد پسند مدیران سازمان‌های سابق التأسیس یا جدید التأسیس واقع شده، از راه پله‌ها و آسانسورها بالا رفته جذب و استخدام می‌شوند و دیگر در کف میدان کسی باقی نمی‌ماند.

چه بسا سازمان‌هایی که پس از فتنه تأسیس شدند و چه بسا نیروهای فعالی که اتاق‌ها و میزهای آن سازمان را پُر کردند. البته این مطلب لزوماً به معنای هدر قطعی انرژی و توان این نیروها نیست؛ چه بسا که این فعالان باز هم پرانرژی و انگیزه هنوز هوای کف میدان را هم داشته باشند امّا این حقیقت تلخ را نباید فراموش کنیم که خیل کارمندان کارت بزن سی ساله گذشته بخشی از فعالان باانگیزه انقلابی سال 57 بوده‌اند.

این اتفاق نادری نیست که از یک گرافیست انقلابی درخواست می‌کنی پارتیزان¬وار به یک عرصه مهم ـ مثلاً فضایی که رهبری معظم انقلاب در پیشبرد نظام اسلامی باز کرده است ـ ورود هنری و تولیدی عاجل پیدا نماید و از او بشنوی که از شلوغی کارها و منویّات رئیس‌اش و پروژه‌های عقب افتاده شغلی‌اش بنالد و با این وصف، امان از فتنه‌های پیش رو...

آنچه با تمام شرمندگی و تلخی و تیزی قلم حکایت شد، واقعیاتی است که تجربه شده و کم و بیش همه با آن آشناییم.

 

* هم افزایی‌ها؛ نقطه فراموش شده

 

بگذاریم و بگذریم و بازگردیم به همان خط شکن‌هایی که هر روز یا باخطی روبرو هستند که شیطنت دشمن پیش رویشان گذاشته، نظیر فتنه و محرم سبز و توهین به قرآن و پیامبر و ولایت و... و یا با خطی مواجه‌اند که رهبرشان امر بر شکستن آن می نماید؛ از تولید ملّی و بصیرت گرفته تا سبک زندگی و الگوی مصرف و...

تکلیف چیست؟ باتوجه به آنچه گذشت چگونه باید خط شکنی و پیشروی نمود و پیام‌ها را با ابزار کارآمد و تیز و سبک گرافیک به مخاطبان تشنه جهانی رساند؟

به گمان من پاسخ این سوال در بازگشت ما به یک نقطه فراموش شده در مقوله گرافیک است که گرافیک عموماً و پوستر خصوصاً، یک رسانه چند وجهی و چند هویتی است.

چه کسی می تواند ادعا  کند که یک اثر پوستر فارغ از یک محتوای قوی و پیام متقن می‌تواند یک پوستر واقعی باشد نه یک قاب تزیینی بی‌اثر؟

کدام پوستر است که از عنصر ادبیات بی‌نیاز باشد؟ یا نیازی به شناخت مخاطب و یا توزیع هدفمند میان مخاطب نداشته باشد؟

پوستر، آن نیست که ما در یک فریم دو بعدی می بینیم؛ پوستر آن چیزی است که در پس خود پیام حلاجی شده‌ای دارد و در زمان و مکان مناسب در معرض رؤیت مخاطب خود قرار می‌گیرد و تأثیر لازم را به طور نسبی می‌گذارد پس گرافیست یک حلقه، از یک شبکه بزرگ تبلیغی است و با جدا شدن از این شبکه و فعالان مختلف آن، پوسترش به حیات طبیعی خود ادامه نخواهد داد؛ در نگاه انقلابی، حتی طراح بی‌نیاز از آن کسی نیست که پوسترش را با نوار چسب به در و دیوار خیابان می‌چسباند.

چرا نباید طراحان انقلابی ما در آثار خود از یک مهندسی پیام که حاصل کار تیمی باشد بهره ببرند؟ چرا نباید طراحان ما در یک فضای دوستانه ایده‌های بدست آمده را به اشتراک بگذارند و خالصانه به یکدیگر کمک نمایند؟

چه بسا ایده‌هایی که گاه از ذهن کسی برمی‌آید امّا خودش توان اجرای آن را ندارد و دیگری می‌تواند آن را بهتر و کاملتر به ساحل اجرا برساند.

آنچه جایش اینک در میان طراحان گرافیک ما خالی است هم افزایی‌هایی از این دست است این هم افزایی، همان نقطه فراموش شده‌ای‌ست که در جبهه تبلیغ و رسانه بسیار موردنیاز است.

گعده‌های میان رشته‌ای و تیم‌های هم افزا متشکّل از رشته‌های مختلف، فضایی است که باید گرافیست ما در آن تنفس و خلق اثر نماید.

تیم‌هایی که در آن، اهل رسانه و اهل قلم و اهل تحلیل و اهل هنر به داد هم می‌رسند، خلاء‌های هم را جبران می‌کنند، خطاهای هم را می‌گیرند، هرزکاری‌های یکدیگر را کم می‌کنند و به حرکت یکدیگر سرعت می‌بخشند.

تجربه‌های موفق و نیمه موفق سال‌های دور و خصوصاً سال‌های نزدیک‌تر، این الگو را از فضای انتزاع خارج کرده و به صورت عملی نشان داده و برکات خود را در عرصه گرافیک و سایر رسانه‌ها گذاشته است.

تجربه‌هایی که قابل رجوع و الگوبرداری و حتی نقد و اصلاح است؛ تجربه‌هایی که ما را به آرزوی تشکیل گردان‌های سبک و چالاک و کاربلد خط شکن نزدیک‌تر می‌کند.

--------------------------------------------------------------------------

یادداشت از: سیدمحمدرضامیری؛ دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب

---------------------------------------------------------------------------

لینک خبر

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 5+10 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات