تعداد بازدید:4722 | تاریخ انتشار:8-12-1391
رهبر انقلاب: ضد گلوله بپوشید

آنچه در زیر می‌آید گزارش محمدمهدی خالقی است در وبلاگ زمبور از دیدار دست‌اندرکاران جشنواره عمّار در تاریخ سه شنبه اول اسفند ۱۳۹۱ که متأسفانه تا کنون منتشر نشده است. این متن حاوی بخشهای مهمی از سخنان رهبری خطاب به اهالی فرهنگ و هنر حزب اللهی است.

***

بالاخره خستگی سال ها مشغولیت به کارهای فرهنگی از تنمان بیرون رفت. توفیق دیداری دلنشین و شنیدن بی واسطه سخنانی بسیار مهم و درانتها بوسیدن دستان نایب امام زمان (عج) و بقول آقای جلیلی “پرچمدار تاریخ شیعه دربرابر دنیای استکبار” ازآن لذت هاییست که با هیچ لذت دنیایی ازجمله جوایز جشنواره هایی که هیچگاه آثار ما را به خود راه ندادند، قابل قیاس نیست. دراین دیدار سعی کردم بجای فقط نگاه کردن به صورت نورانی آقا، تا جایی که می توانم بنویسم. متن ذیل حاصل این نوشته های سریع است. به دلیل ضبط نشدن ممکن است برخی واژه ها عیناً با گفتار تطابق نداشته باشد. هرجا که احساس کرده ام احتمال خطا در آوردن جمله یا کلمه ای می رود، به قرار دادن سه نقطه یا نقل محتوای کلی آن اکتفا کرده ام.

سخنان مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای  :

بسم الله الرحمن الرحیم

چند جمله عرض بکنیم. وقت کم است.

هم ازاطلاعی که پیدا کردم درباره جشنواره عمار خدا را سپاسگذاری کردم و عمیقاً خرسند شدم. ازخدا توفیق و جزای خیر برای دست اندرکاران درخواست کردم وهم ازجلسه امروز خوشحالم و خدارا سپاسگذارم.

بعضی ازمطالب را یادداشت کردم. بینش حرفهای مهمی است. من به نکات و حواشی نمی پردازم. وقت و مجال دیگر و واسعتر لازم است.

چند مطلب درزمینه[این] کار :

- یکی ازصنایع بدیعیه حسن استهلال است. شروع خوب، نام خوب، نشانه خوب، این کار را انجام دادید. اسم عمار خیلی مهم است. این جمله وحید آقای جلیلی ازنهج البلاغه معنی دار و مهم است.

عمار جوان بوده که ایمان آورده. سختی های دوران ایمان مکه که هرکس قادر نبود. آن شکنجه ها و ازدست دادن پدر و مادر. دردوران هجرت همیشه درصفوف مقدم بوده. مدینه و جنگ ها. آنجایی که بحث دشمن مطرح است همیشه حضور داشته. دوران بعد ازپیغمبر. امتحانها که این امتحان ها خیلی ها را دچار تزلزل می کند. او دچار تزلزل نمی شود. جزو چند نفر معدودی و چند رکنی است که درکنار امیرالمؤمنین با استقامت تمام باقی می ماند. جزییات زندگی عمار دراین سال ها را ما شاید ندانیم. لکن همیشه علامت ها و آثار خوب ازعمار باقی است. تادوران حکومت امیرالمؤمنین می شود. دراین دوره عمار پیرمردی است سرد و گرم چشیده. می تواند علاوه بر حضور جسمی خود، حضور تبینی خود را دراین جبهه بندی عظیم تقویت کند. آنچه نظر مرا ازسال ها پیش جلب کرد، قضایای او درجنگها که نقش تبیین کننده، بیانات و اظهارات و عجیب است. انسان می بیند درست جایی که نیاز هست پرچمی را بلند کند، حاضر است. بعد هم آخرش پاداش خودش را باشهادت دررکاب امیرالمؤمنین در جنگ صفین می گیرد.

جشنواره شما عمار است. یک دوران طولانی کار را برای خودتان تعریف کنید. خیلی ازاین حرف ها را می دانیم و قبول داریم. اینها هست منتهی دنیا همین چند صباح ازاول انقلاب تا حالا نیست. دنیا یعنی امتداد و جریان تاریخ. این چند ساله ریزش، رویش و افت و خیز دارید. ازاین تجربه ها برای طراحی آینده استفاده کنید. ما حرکتی را شروع کرده ایم که اول راهیم. امام بارها دربیاناتشان گفتند که حرکت ملت ایران فقط این نبود که طاغوت و آمریکا را ازبین ببرد. اینها مسائل ابتدایی است. ازراهی عبور می کنیم که جلومان سنگ و خاک و… است. هدف رسیدن به قله است. همان کاری که پیامبر و امیرالمؤمنین می خواستند انجام دهند. کار ما سختتر است. آن زمان پیامبر، امیرالمؤمنین، صحابه بزرگشان بودند. حالا ما کوچک ها، قد کوتاه ها و ضعیف ها می خواهیم آن کار بزرگ را انجام دهیم. باید بیشتر تلاش کنیم. دراین راه دشمنیها وجود دارد. باید جنگید. شکل های مختلف جنگ و دشمنی است. هدف به خاک رساندن دشمن نیست. این مقدماتی است. هدف اینست که دشمن نباشد. جای سیاه بینی و تاریک بینی و یأس هم نیست. جای حرکت است. جایی حرکت می کنی که این جماعت خواب آلود، تخدیر شده، تنبل و … هستند. آدم حرص می خورد. یک وقت جمع قابل توجهی بیدار و آماده به کارند. یاعلی حرکت کنید.

به این چشم به سینما نگاه کنید. کارهای دیگر تاکتیکی و بین راهی است

[یک جمله را نتوانستم کامل بنویسم که با این عبارت شروع می شود : این کار آوردن مقوله سینما ، هنر بطور کلی ...]

دیدار دست‌اندرکاران جشنواره عمار با رهبر انقلاب

 

سینما واقعاً یک اوج  وقله است. یک چیز آمیختۀ حرف جوش عجیب است. توجه سینما به دین و حقایق و آمدن معارف یک حرکت مبارک است. این را یک لحظه نگذارید متوقف شود. وظیفه جوانها اینست که با نیروی جوانی، همت بلند، خطر پذیری ونگاه نو و با طراوت موتور این حرکت باشند و وظیف پیشکسوت ها انتقال تجربه و سواد است.

تربیت نیروهم مهم است. یکی ازکارهای اساسی است. اینهمه اقبال و توجه به عمار، کشف استعدادهای جدید، جاهای دیگر، جوانهای خوب. بنشینید طراحی کنید. بقول آقای فیاض کارفکری و بقول فرنگی ها اتاق فکر برای تربیت نیرو طراحی کنید

محیط سینما همیجور است. منهم می دانم. سینما یک پدیده غربی است. ازمحیطهایی آمده که ارتباط جنسی حل شده است. برایشان مسأله های نیست. حتی فرصت است. من کتابهای پیرامون هالیوود را خوانده ام. وقتی یک هنرپیشه برجسته، ستاره، سوپراستار وقتی رفت معلومه حل شدست.

 [این جمله را عینا ازیادداشت ها نقل کردم. اما گمان کنم آقا منظور را با لحن رساندند و این جمله زیاد گویا نیست.]

مسائل جنسی عادی و طبیعی است. سینما با همین خصوصیات وقتی آمده که دستگاه کشور هم می خواسته. درکشف حجاب بنابود کشور را بکشانند به سمت بی دینی و مسأله اختلاط. دردوره بعد هم این کشف حجاب می رسد به جشن هنر شیراز.

من کتاب خاطرات بعضی ازنودیپلمات ها را نگاه می کردم. به نظرم اگر انقلاب نمی شد و این دیپلماتها سرکار می آمدند، چهره ایران عجیب و غریب می شد. آن چیزی که طراحی کرده بودند، خصوصیات ایران با امارات و مصر فرق دارد. با خصوصیات بومی، منطقه ای و اقلیمی. [یکی دو جمله را نرسیدم بنویسم] دانشکده هنرهای زیبا هم همینطور بود. یکی ازبچه های مشهد که جلسات ما می آمد متدین و مبارز هم بود. قبول شد دردانشکده هنرهای زیبا. رفت و دونامه نوشت برای من و شکایت ازمحیط دانشکده هنرهای زیبای آن روز. دیدم طفلک دارد می رود، منهم راهی برای جلوگیری نداشتم. هرکس می رفت لغزش پیدا می کرد.

محیط بدرا چکار باید کرد؟ اگر بنابراصلاح است، فکر کنید. اینجور نیست که بشود قرنطینه کرد. راههای دیگری هست. یکی ازاین راهها اینست که شماها یک لباس ضد گلوله بپوشید. بروید؛ بازره بروید. زره شما اقبال فراوان به ارتباط با خدا، نماز شب، نوافل. عمار هم همینطور بود. می ایستاد به نماز شب و به نوافل [ اینجا اشاره ای می کنند به یکی ازآیات سوره مزمل و اصحاب پیامبر عمار و سلمان و... نرسیدم جملات کامل را بنویسم]

رسیدن به اهداف بلند چنین مجاهدت هایی می خواهد. شما دارید مجاهدت می کنید. توی محیط سینما آنهایی که افتخار می کنند به انقلاب و دفاع مقدس مجاهدت  می کنند. من می بینم امواج جهانی تحقیر هنر انقلابی و پررنگ کردن مخالفان را[چند جمله بعد را کامل نرسیدم بنویسم اما اینجا اشاره داشتند با این مضمون که می برند اینها را واسکار می دهند] شما مجاهدت می کنید. صحیفه سجادیه را زیاد بخوانید. با خدا حرف بزنید. آنطور که اهل دل می گویند لذتی که درعبادت و ذکر و توجه است ازهر لذتی بالاتر است. لذت ازهنر جسمی نیست. معنوی است. اگر شما اثری را خلق می کنید، لذت فوق العاده ای می برید. لذت درارتباط با خدا لذت بالاتر است. این شما را مصون می کند. وقتی با زره و لباس ضد گلوله وارد شدید، اثر گذارید نه اثر پذیر. با نیت اثر گذاری بروید تا محیط را عوض کنید. مسؤولین هم نقش مهمی دارند. دانشکده صدا و سیما و سوره هم باید توجه کنند. باید اساس ورودی ها را توجه کنند. شماهم نترسید واکسن بزنید و بروید درمحیط آلوده و مراقب باشید. به نظر من می شود.

درفیلم سازی درکارها مراقب باشید مغلوب قالب کردن جو سینمای غرب نشوید. حتماً زن باید به این شکل باشد، نه. چند سال قبل گفتم شماها دیالوگهای فیلم ها را چه اصراری داید که عین عبارات فرنگی بیاورید؟ بجای هی بگویید آهای. هی حسن هی جو! بگو آهای حسن

[خنده حضار]

مغلوب جو سازی نشوید. طرف مقابل یک موجود[تنوانستم این توصیف را بنویسم] بی فکر که شیطنت بلد است.

چند نکته که حاشیه نیست متن است عرض می کنم.

۱- بحث رسانه درچشم انداز درست است. ما غفلت کردیم. یکی ازنشست های راهبردی را با موضوع رسانه بگذارید.

۲- دوم جنبه های هنری است. هرچه شما خوب بفهمید و خوب بدانید، تا نتوانید خوب ادا کنید نمی شود. برای هنرمند مهمترین تشویق دیده شدن بوسیله مخاطب است.  شما یک فیلم فاخر بسازید پول زیادی هم بگیرید اما کسی نگاه نکند. درمقابلش فیلمی بسازید که هزاران نفر صف بکشند و آنرا ببینند. همه هنرها همینطور است. همه کرامت های انسانی همینطور است. بابیان بد نمی شود. اساتید حوزه زیادی داشتیم که بیانهای بدی داشتند. رغبتی به آنها نبود. بعضی ها هم بیان های خوب داشتند. این است که مطلوب است و می ماند. درشعر هزاران بیت برای ما مانده است. آیا همه شعر همین قدر بوده است. چندین برابر گفته شده است. اما نمی ماند. باید هنر را آنچنان که شایسته است بکار بگیرید.

ازنظر محتوی، قصه، ما قصه نویس کم داریم. فیلم مبتنی است برقصه یا داستان. یک جنبه هنری قوی بقول شماها دراماتیک قابل تحرک باشد. اگر هنرمند خوبی باشید و بتوانید زنده کنید. خوشبختانه نویسندگان خوبی داریم. همین کسانی که خاطرات جنگ و انقلاب را می نویسند. قصه نویس ها باید پرورش پیدا کنند. قبل ازانقلاب چیزی نداشتیم. می نوشتند اما سطحش پایین بود. درغرب، روسیه، فرانسه و چند ده سال اخیرآمریکا آثار بسیار خوبی نوشته شد.

۳- علوم انسانی هوای تنفس نخبگان است. همه شاخه ها. نخبگان هدایت کنندگان کشور هستند. هوا می تواند سالم و یا مسموم باشد. تحول درعلوم انسانی لازم است … بعد ازانقلاب انگیزه ها و تحرکات و جرقه های بوده اما هنوز کار حسابی نشده است. مشکل علوم انسانی غرب پایه های معرفتی است. علت رد کردن ما هم همین است که برپایه های معرفتی غلطی بنیانگذاری شده است. نمی توانیم امید به اصلاح داشته باشیم مگر وقتی پایه ها درست شود. مگر با علمای دین. نقش حوزه ها و مجموعه های هنری مهم است.  البته معنی اش هم این نیست که همه طلبه ها کارگردان و هنرپیشه شوند. یک رابطه دیگری لازم است. خوشبختانه حوزه قم غنی است.  حوزه الآن ازدوره جوانی ما بهتر ، پرمغزتر و آگاهتر است.

۴- موضوعاتی مثل انقلاب، دفاع مقدس، فلسطین، بیداری اسلامی وجود دارد. نگاه به پسند نکنید. گله نکنید ازاسکار که به فلان فیلم ضد اسلامی جایزه داده است. جنگ است، دعواست. دوجریان مقابل هم اند. چنانچه آرگو را درست کردند. تعجب بود که چرا قضیه لانه جاسوسی را تا حال نساخته اند. [اینجا آقا بحثی را درباره ماجرای کتاب بربال عقاب ها نوشته کن فالت مربوط به فرار دو آمریکایی متهم به جرایم مالی دربدو پیروزی انقلاب مطرح می کنند و اشاره می کنند که ازهیچ فیلم می سازند. همینطور که ازبتمن کیف می کنند ازاین هم لذت می برند.] آنها برای ازروبردن سینما گران روی هنر و سیاست تبلیغ می کنند. دروغ محض است. کارشان سیاسی است. اگر نیست چرا فیلم های جوانان ما مثل بازمانده، شکارچی شنبه و قلاده های طلا را پخش نمی کنند. [ بازاینجا بعنوان مثال به فیلم و شخصیت لینکلن اشاره می کنند که یکی ازضعیفترین رؤ سای جمهور آمریکاست. بعد می فرمایند من فیلم را ندیده ام و هرگزهم نخواهم دید اما احتمالاً درفیلم ازاو یک قهرمان ساخته اند.] هالیوود سیاسی است. مجموعه های هنری سیاسی اند.

۵- دوستانی که وارد این کار شده اند بدانند این کار بسیار مهم است. بسیار کار خوب حسنه و جهاد است بلاشک. اما کار بلند مدت است. منهم نمی توانم حدس بزنم شش سال دیگر چه اتفاقی می افتد. شما نه برای این مدت برای بلند مدت برای آنچه می خواهید؛ قله ای که درآرزویش هستید کار کنید. هرچه هم جلو رفتیم غنیمت است. مشغول حاشیه هم نشوید. اختلافات مجموعه های هنری که همه علاقه مند دین و انقلابند وسلایق مختلفی دارند این اختلاف مجموه های اهل دین هیچ حُسنی ندارد. کارهای اساسی تری وجود دارد. ضمناً مسأله کاریکاتور و آقای شجاعی مطرح نشد. والسلام علیکم و رحمۀ الله

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 1+1 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات