• جدیدترین ها
  • بیشترین دانلودها
  • محبوب ترین ها
 
 
       

تعداد بازدید:5893 | تاریخ انتشار:25-6-1394
معرفی نهضت مردمی پوستر انقلاب

شروع

فتنه سال 88 بود و محرم هم از راه رسیده بود. اما در تبلیغات دولتی اثری از محرم سیاسی ندیدیم. آن طرفی ها ولی محرم سیاسی را زده بودند سر نیزه. چه باید میکردیم؟

من آمدم، تو هم آمدی، او هم آمد و شدیم ما. شدیم بچه های نهضتی که آن روز نهضت مردمی پوسترهای عاشورا نام گرفت و خیلی زود برای خود در فضای اینترنت سنگری در خط مقدم یافت.

زنگ زدیم، پیامک فرستادیم، از مشهد به دور و نزدیک، شرق و غرب، شمال و جنوب. ایمیل فرستادیم برای رفقای مجازی و حقیقی مان، برای فعالان سایبری، خبرنگاران، طراحان، برای هرکسی که نام و نشانی از او داشتیم در سراسر کشور.

چند تا جوان دغدغه مند گرافیست دیگر هم به این حلقه پیوستند. جمع ما جمع تر شد. موج راه انداختیم.

 مبنایمان بر ولایتمداری بود.

قرارگذاشتیم هر طرف انگشت اشاره ی آقا رفت قلم ماهم برود...

پوستر انقلابی

قبل تر ها و حتی همین الآن خیلی ها فکر می کردند پسوند انقلاب برای نهضت مردمی پوستر انقلاب، این حرکت را به شدت محدود خواهد کرد. شاید دوستان ما گمان داشتند پوستر انقلابی پوستریست که در آن مشت و خون و پرچم و... استفاده می شود و کاراییاش در ایامی مانند دههی فجر و هفتهی دفاع مقدس و 9 دی منحصر خواهد بود.

ما در نهضت مردمی پوستر انقلاب سندی داریم که سعی می کنیم بر اساس آن حرکت کنیم و وقتی نمی دانیم چه درست است و چه غلط، به آن رجوع میکنیم. آن سند چیزی نیست جز پیام تاریخی امام راحل (ره) به هنرمندان.

در این پیام رفیع دو جواب برای این سوال پیدا می کنیم.

اول اینکهحضرت روح الله ابداً نفرمودهاند کار انقلابی را زیر پوستی و نرم در زیر یک پوشش هنری انجام دهید بلکه از سراپای پیامشان می بارد که باید هنر تمام قد و با همهی قوایش در خدمت انقلاب قرار گیرد و در این میان جای هیچ تعارف و شک و یکی به نعل و یکی به میخ نیست. و دوم اینکه حضرتش هنر و هنرمند انقلابی را به رسالتی مفتخر کرده است که اگر درست درک میشد، همهی هنرمندان برای کسب این افتخار سر و دست می شکستند و غیر هنرمندان غبطهی آن را می  خوردند. این رسالت چیزیست که به فرمودهی امام راحل، همهی کارشناسان و رجال و صاحب منصبان سیاسی و اجتماعی و اقتصادی و نظامی به آن محتاجند. و آن نشان دادن نقاط کور و مبهم هر یک از این وادیهاست. عجب است که در نگاه آن امام فرزانه تا هنر و هنرمند انقلابی نباشد، اصولا نقاط کور و مبهم دیده نمیشوند تا بخواهند چاره شوند.

پس نهضت مردمی پوستر انقلاب، اتفاقاً به شأن انقلابی اش وظیفهی خود می بیند تا پوسترهایی که سال هاست دچار تکرار مکرراتی از انقلاب شده اند را رها سازد و به عرصه های اجتماعی نیز حضور پیداکند و به دنبال نقاط کور باشد.

پوستر به جماعت

هنرمند انقلابی باید قبل از آنکه بخواهد با شگردهای تبلیغاتی یک اثر چشم پُر کن بیافریند، و سعی کند فقط یک حس خوب را به مخاطب خود منتقل کند، به دنبال این است که پاسخ همین سوالات را بیابد و به مردمش عرضه نماید. او باید سعی کند معنای زندگی بهتر را دوباره برای مردم بازتعریف نماید. و همین جا نقطهی آغاز تولد یک پوستر در نهضت است.

موضوعات پوسترهای نهضت اصولا از همین جا و از همین سوالات آغاز می شود. در روش ما که البته ممکن است بسیاری بر آن نقد هم داشته باشند، چرخهی تولید از موضوع، محتوای آن و سپس ادبیات آغاز می شود.

در واقع اولین کسانی که یا علی می گویند بچه های ایده پرداز و ادبیات ساز ما هستند که معمولا بیشترین نقش و کمترین نام و نشان را دارند. ادبیات،جملات و شعارها مانند میان بُرهایی هستند که راه طراح را برای رسیدن به محصول مناسب کوتاه می کنند و این، یکی از مهمترین نقاط بروز کار تیمی همافزادر نهضت است.

طراحانالبته شیوه های خودشان را در ایده پردازی تصویری دارند. گاه فرادا به اقامه پوستر میپردازند و برای سایت نهضت می فرستند تا به مردم اهدا شود ویا در قالب کارگاه هایی به جماعت پوستر تولید می کنند.

این کارگاهها که با کمترین امکانات ولی با بلندترین همت ها و حضور بزرگترین اساتید برگزار می شوند، قرار است چند نقش را یک جا ایفا کنند. از تولید محصول گرفته تا آموزش و ارتقاء سطح فنی و استحکام شبکه ی طراحان.

کارگاههایی که بناست باز هم در شهرستان های مختلف، به صورت مردمی برگزار شود و حاصل آن تقدیم مردم گردد.

تا مردم...

البته چرخهی کاری نهضت به اینجا ختم نمی شود. اقامهی جماعت هنوز ادامه دارد. در نگاه ما، پوستر وقتی طراحی می شود هنوز در میانهی مسیر سلوک خود قرار دارد. و این سلوک که از لبان رهبری آغاز شده و از ایده و ادبیات و طراحی گذشته، آنجایی ختم میشود که به دست مردم برسد.

بخشی از فعالان نهضت در سراسر کشور، همین نقش را برعهده دارند. ازکسانی که در فضای مجازی به ترویج این آثار می پردازند تا کسانی که در فضای حقیقی بانی چاپ و توزیع و اکران آن میشوند تا در قالب های مختلف اکران و در مقابل چشم مردم قرار گیرد.

این البته شاید بخاطر محدودیت بضاعت نهضت، پایان برنامه باشد اما هر کدام از شما فعالان و دلسوزان که به این چرخهی توزیع بپیوندید قدمی برداشته اید تا پیامی از پیام های ولی امر را با زبان هنر به مردم برسانید.

پس بسم الله...

نهضت به زبان آمار

مجموعه هایی که تولید شده بالغ بر 106 مجموعه است و حدود814 پوستر، که حاصل ده ها کارگاه شهرستانی و دو کارگاه کشوریست.

طراحانی که تاکنون در سایت نهضت کارشان را به مردم تقدیم کرده اند به 140 نفر میرسند.

در موضوعات زیادی مانند: فرزند آوری، فرهنگ مصرف، استکبارستیزی، مصرف گرایی، سبک زندگی، برکات جنگ، حماسه سیاسی، تولید ملی، انتظار انقلابی، جهان اسلام و بیداری اسلامی، فتنه و بصیرت، سالگرد انقلاب اسلامی، سالگرد 9 دی، شهدای هسته ای و...

توسط بانیان و توزیع کنندگان در بیش از 20 استان کشور.

پیشینه ی نهضت در صفحه ی معرفی وبلاگ قابل مطالعه است.

کمکی که شما می‌کنید

  •  بازارسال حتی یک پیامک
  •  بازارسال حتی یک ایمیل
  •  توزیع حتی یک پوستر در فضای مجازی
  •  بازنشر حتی یک پست در جوامع مجازی و موبایل
  •  طراحی حتی یک پوستر
  •  دعوت حتی یک نفر به این شبکه مردمی
  •  نصب حتی یک پوستر

شماره پیامک                                  09156985988  

پست الکترونیک                       info@postermovement.ir

فیس بوک:

facebook.com/postermovement88

اینستاگرام:

instagram.com/postermovement

نگارخانه:

http://negarkhaneh.ir/~postermovement/

گوگل پلاس:

https://plus.google.com/u/0/b/109049401422428295314/109049401422428295314/posts

دوینت آرت:

Postermovement.deviantart.com

 

 

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 4+1 را در کادر روبرو وارد نمایید
نویسنده:حسین ارشد  
با سلام و عرض خداقوت سوالی داشتم که امکان درخواست سفارش دادن برای طراحی در این نهضت موجود هست؟ با تشکر

پاسخ:با سلام در صورت تمایل توضیحات سفارش خود را به ایمیل postermovement.com@gmail.com ارسال نمایید. با تشکر
پست الکترونیک وب سایت

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود/ خبرنامه  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت