نام و نام خانوادگی:
محمد جواد قاسم پور
ایمیل
آرشیو یادداشت ها
 
موضوعات:
 
 
       

برای طراحان
تعداد بازدید:1734 | تاریخ انتشار:18-8-1390

بسم الله الرحمن الرحیم

حضور همه اهالی محترم نهضت مردمی پوسترهای عاشورا

با تقدیم سلام و ادب فراوان

از آنجایی که سومین موج شکوهمند نهضت پوسترهای عاشورایی چندی است که آغاز شده است و دوستان من به نیکی و نکویی نام این حرکت مقدس را "محرم بیداری"نامیده اند، لازم دیدم نکاتی را به همه گرافیست ها و طراحان محترم عرض کنم.

بدون شک در میان همه کشورهای بیدار شده و برخواسته علیه ظلم و استبداد، مصر به عنوان ام القراء مهم ترین نقش را در حال حاضر ایفا می­کند. کشور مصر به دلیل پیشینه پُر رنگ تاریخی و اسلامی اش و نیز به خاطر حضور بزرگمردان دینی و انقلابی در گذشته خود، حقیقتاً از اهمیت فراوانی در میان همه کشورهای انقلابی برخوردار است. به وضوح مشخص است که نگاه بسیاری از کشورهای اطراف بر مصر است و انقلابیون در آن کشورهامنتظرند تا نتیجه کار را در مصر مشاهده کنند .مصر به دلیل برخورداری از جمعیت بالا و توانمندی ها، استعدادها و ذخایر بی نظیر خود، همیشه در قله بوده است و در وضعیت فعلی اش هم بخاطر همنی شاخصه ها شدیداً نیازمند الگوپذیری از تجربه­داران در زمینه انقلاب و حکومت داری اسلامی است. جالب آاست بدانیم که در میان همه کشورها و اقالیم  دنیا امیرمؤمنان علی علیه السلام در زمان خلافت خود به دلیل همین اهمیت سوق الجیشی منطقه مصر یکی از بهترین کارگزاران و نمایندگان خود را مأمور به حکومت داری بر آنجا ساختند. ایشان مالک اشتر نخعی بزرگ مرد شجاعت و فضیلت و اخلاق را برای ولایت بر آن منطقه مأمور ساخته که مالک پس از دریافت فرمان و عهدنامه مولایش علی راهی مصر گردید که متأسفانه در میانه راه به شهادت رسید و هرگز مصر و مصریان روی مالکِ علی را ندیدند. با اینکه خطاب اصلی امام علی علیه السلام به مالک برای حکومت بر مصر آن زمان بوده است، ولی با این حال علی برای همه کارگزاران عالم این توصیه ها را داشته است و هر حاکمی این مدل را برای حکومت داری خود بر مردمش برگزیند خیر دنیا و آخرت را خواهد دید.

با توجه به اتفاقات کنونی در مصر بسیار پسندیده است که منویات علی علیه السلام را برای مردم مصر دوباره بازگو کنیم و به آنها یادآور شویم که آنها شایسته داشتن چه حاکمانی هستند؟! به آنها بگوییم شأن آنها داشتن والی ای چون مالک است. آنها باید بدانند علی چه سوغاتی برای آنها از کوفه فرستاده است. علی فکر این روزهای مصر را کرده بود و می دانست که مصریان نیاز مبرم به قانون و الگو و مدل دارند؛ از همین جهت این سخنان را آنگونه با صدای رسا و بلند گفت که پژواک صدایش در تمام تاریخ طنین انداز گردید.

دوستان ارجمند و هنرمندان عزیز:

عهدنامه(فرمان) علی علیه السلام به مالک اشتر نخعی یک اثر ثبت شده جهانی است و جمله جمله آن می­تواند برای امروز و فردای همه ما مفید باشد. با توجه به اهمیت موضوع "عدالت خواهی و عدالت پروری"از میان گوهرهای این فرمان آن قطعاتی انتخاب شده اند که پیرامون این مبحث می باشند. لذا استفاده از هرکدام از این قطعات و تکه­های سخن، این ظرافت ها و لطایف را می طلبد:

1. در ذیل همه این جملات منبع حتماً و ضرورتاً قید گردد. منبع نهج البلاغه نامه 53  /فرمان مکتوب علی به مالک اشتر نخعی

2. خواهشمند است که برای همگون سازی و انتقال بهتر مفاهیم و مقاصد کلام امیرالمؤمنین علی علیه السلام چند مرتبه به دقت و تأمل خودِ دوستان طراح، جملاتی را که برای طراحی در نظر دارند مطالعه کنند و بر روی آنها فکر کنند.

3.  تقاضا دارم از همه هنرمندان عزیز تا از بهترین اِلمان­ها و نشانه های تصویری برای پوسترهایشان استفاده کنند. و حتماً مخاطبین پوسترهایشان را در نظر بگیرند. گمان دارم که با تدابیر اتخاذ شده پوسترهایی که با این جملات باشند بیشتر در کشور مصر و منطقه شاخ افریقا توزیع گردند، لذا احوالات مردم آنجا را در نظر بگیرید. آنان در حال حاضر در شور انقلابی خود هستند و نیاز دارند تا به بهترین انتخاب ها برای حکومت داری خود برسند. پوسترها طوری نباشد که فقط حاوی شور باشد بلکه تؤمان شور و شعور را در کنار هم جای دهیم.

4. حتماً متن عربی در پوستر ها باشد. من متون عربی را هم با شماره مشخص نموده ام.  

من به تیتری چون هدیه های علی برای مصر  رسیده ام. به سلیقه خود تیترهای زیبایی را انتخاب کنید و بر روی عنوان فرمان یا عهدنامه علی به مالک والی مصر تأکید ورزید.

5. شعارهایی چون « نجابت فاطمی، عدالت علوی، شجاعت حسینی» هم برای این فصل از نهضت و این موج مناسبت دارند.

6. این تیتر هم می تواند زیبا باشد: از بنده خدا علی به مالک والی مصر

7. در ویرایش جملات یعنی مکان ،ها / ؛ها / وَها / دقت بفرمایید و متن ها را پس از انتخاب چندبار مطالعه فرمایید تا غلط املایی و تایپی نداشته باشد.

والسلام علیکم

محمد جواد قاسم پور

ابانماه 1390   

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 5+4 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات