تعداد بازدید:5243 | تاریخ انتشار:31-1-1393
در آیین رونمایی از آثار نخستین کارگاه پوستر ایران جوان مطرح شد؛ لزوم ایجاد جبهه‌ قدرتمند هنرمندان در مقابله با آسیب‌ها
آیین رونمایی از آثار برگزیده پوستر «ایران جوان» با محوریت افزایش جمعیت در محل مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی‌»سرچشمه» برگزار شد.

. زائری: به رغم سربلندی‌ها با آسیب‌های جدی مواجهیم

به گزارش نهضت مردمی پوستر انقلاب، در این مراسم مدیرعامل مجموعه فرهنگی سرچشمه با اشاره ضرورت الگوسازی از نهضت مردمی‌ پوستر انقلاب در سایر رشته‌ها و زمینه‌های فرهنگی و هنری گفت: باید در حوزه‌های دیگر هم مانند این حرکت، با گردهم‌آیی اساتید و هنرمندان، آثاری با هویت تولید شده و در اختیار جامعه قرار گیرد.

زائری ادامه داد: موضوع مقابله با آسیب‌های کاهش جمعیت، موضوعی جدی است و متاسفانه آمار سقط‌جنین در کشورمان نگران‌کننده است. نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌با همه موفقیت‌ها در عرصه‌های مختلف و سربلندی‌ها، با آسیب‌هایی مواجه است که قبلا، کشورهای غربی را برای وجود چنین آسیب‌هایی تخطئه می‌کرد.

مدیرمسئول ماهنامه خیمه افزود: اگر چه نقش هنر در عبور از این آسیب، نقش کوچکی است و عوامل اقتصادی، قوانین و رسانه‌هایی مانند صدا و سیما نقش بسیار بیشتری دارند اما مهم است که همه دست‌اندرکاران در جبهه‌ای واحد در این زمینه فعالیت کنند و دوستان نهضت مردمی پوستر انقلاب هم به اندازه توانشان در این زمینه گام‌های خوبی برداشته‌اند.

زائری در پایان با اشاره به همراهی مجموعه فرهنگی سرچشمه با این حرکت، تصریح کرد: راه‌های هزار فرسنگی هم با گام اول، آغاز می‌شود و باید به این حرکت «نهضت مردمی پوستر انقلاب» بسیار امیدوار بود.

·  میری: ایجاد جبهه متحد طراحان گرافیک از اهداف اصلی ماست

سخنران بعدی آیین رونمایی از پوستر‌های «ایران جوان» دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب بود که گزارشی از فعالیت‌های این نهضت از آغاز تا کنون ارائه داد.

سید محمدرضا میری حرکت نهضت را حرکتی هنری، ولایی و مردمی‌ برشمرد و گفت: قصد داریم منویات رهبر معظم انقلاب را در قالب گرافیک به مردم برسانیم و تعهد به مردم از جمله ویژگی‌های بارز این نهضت است.

دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب در بیان اهداف این نهضت ادامه داد: تولید آثار فاخر در حوزه گرافیک، ایجاد جبهه‌ای متحد در بین هنرمندان انقلابی و جوان و اهتمام به آموزش نیروهای خلاق و جوان از جمله مهمترین اهداف نهضت مردمی پوستر انقلاب از ابتدا تا کنون بوده است.

وی با اشاره به اداره و پشتیبانی مردمی ‌از فعالیت‌های نهضت، به مردمی‌بودن همه فعالیت‌ها در حوزه طراحی، چاپ و توزیع پوستر‌ها تاکید کرد و گفت: در نهضت، برای اولین بار، همه آثار در کیفیتی بالا و مناسب چاپ در اختیار علاقمندان قرار می‌گیرد و به همین خاطر درصد بالایی از مخاطبان ما و افرادی که در این زمینه در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، قابل احصا نیستند.

میری تمرکز بر طراحی پوستر و تعهد به گفتمان ولایت فقیه را از جمله مهمترین شاخصه هنرمندان نهضت دانست و گفت: طبق آمار موجود، 20 استان با فعالیت‌های نهضت همراهند و در 4 سال اخیر، نزدیک به 520 پوستر (تقریبا هر 5/2 روز یک پوستر) تولید شده و در اختیار مردم قرار گرفته است. همچنین 120 طراح از سراسر کشور، نهضت را در رسیدن به اهداف یاری داده‌اند.

دبیر نهضت مردمی پوستر انقلاب به 20 موضوع مهمی‌که از سال 88 تاکنون درباره آن‌ها پوستر تهیه شده اشاره کرد و گفت: در سال 92 باید به موضوع مهم کاهش جمعیت می‌پرداختیم که با کمک اساتید، 33 طراح از 7 استان با این حرکت همراه شدند که بخشی از این آثار امروز به نمایش درآمده است و در قالب بسته‌هایی به سراسر کشور ارسال می‌شود تا در مراکر آموزشی، مساجد و حتی معابر عمومی‌ چندین استان در معرض دید عموم قرار گیرد.

وی در پایان از زحمات اساتیدی چون حجت‌الاسلام زائری، مسعود نجابتی، حسن نیرومند، محمدرضا دوست‌محمدی و همه هنرمندان همراه با این طرح، تشکرکرد.

·  نجابتی: فاصله‌ها تا جبهه دشمن را پر کنید!/ نهضت باید گرافیک داخلی را نقد کند

در این مراسم همچنین مسعود نجابتی، استاد طراح و گرافیست کشور به بیان دیدگاه‌های خود پرداخت.

وی با اشاره به لزوم بررسی جایگاه گرافیک انقلاب اسلامی‌ در مقایسه با جهان، گفت: من نگرانم، چون دغدغه‌های فرهنگی مقام معظم رهبری همچنان پابرجاست و باید در این زمینه کارهای جدی‌تری صورت بگیرد.

نجابتی افزود: بخشی از کمبودها مربوط به آموزش ما به عنوان اساتید این حوزه است که باید جبران شود.

وی به اهمیت تبادل فرهنگی با غرب و تاکید رهبر انقلاب بر این موضوع اشاره کرد و گفت: ما با ابزار غربی نمی‌توانیم آثارمان را نقد کنیم و لازم است که ابزار مناسب این نقد فرهنگی را نیز تولید کنیم؛ همچنین لازم است که نگاه دقیق‌تری به هنر دینی و تاریخ کشورمان در این زمینه داشته باشیم.

این استاد گرافیک کشور با اشاره به لزوم بازشناسی هنر اسلامی ‌تاکید کرد: مثلا ما رنگ‌هایی را اصلی می‌دانیم که غرب آن‌ها را به رسمیت نمی‌شناسد و حتی هنر خوشنویسی را به خاطر تکرار، جزو گروه هنرها نمی‌داند.

نجابتی در پایان از هنرمندان این عرصه خواست که فاصله‌ها را تا جبهه مقابل و دشمنان پر کنند تا در مقابل غرب، حرفی برای گفتن وجود داشته باشد.

. جلیلی: گرافیک نیاز به ترجمه ندارد. آن سوی مرز منتظر آثار شمایند

سعید جلیلی آخرین مهمان این آیین بود و با ابراز خوشحالی از حضور در این مراسم گفت: براي امثال من كه آرمان و حرفي داريم، هيچ چيز زيباتر و دل‌نشين‌تر از اين نیست كه كساني را پيدا كنيم كه اين حرف را به بهترين شكل بيان كنند.

وی افزود: هنر توانايي بیان يك آرمان به رساترين و زيباترين شكل ممکن است. اگر هنر در جهت آرمان قرار گرفت و حاوي هشدار و انذار و توجه دادن به فطرت انسان شد، غبارها از بين مي‌رود و اين هنر به هنر رحماني تبديل مي‌شود.

جلیلی با اشاره به نقش منفی هوي و هوس در هنر تصریح کرد: هنر رحماني مي‌تواند انسان‌ها را به فطرت خود توجه داده و آنها را متوجه مسئوليت‌هاي خود كند. اين مي‌تواند در شعر، نقاشي و سينما و همه رشته‌هاي هنري باشد. كاريكاتوري را ديدم كه در ظاهر ابتدايي است اما با يك ساعت سخنراني من برابري مي‌كند. اين تصوير به خوبي مي‌تواند پيام يك ساعته من را منتقل كند و نياز به هيچ ترجمه‌اي هم ندارد و اين ارزشمند است.

وی ادامه داد: اوايل اگر كسي مي‌خواست درباره مظلوميت بچه‌هاي جنگ صحبت كند، چند نفري به آن گوش كرده و از آن عبور می‌کردند اما وقتي به تصوير كشيده مي‌شود اين اثر ماندگار شده و اثر خود را مي‌گذارد. براي نمونه فيلمي مانند «آژانس شيشه‌اي» مظلوميت بچه‌هاي جنگ را نشان مي‌دهد. اين فيلم واقعيت‌ها را نشان مي‌دهد و اين هنري است كه شايد هر كسي نداشته باشد. ساير هنرها هم به همين شكل است.

جلیلی افزود: هنر مي‌تواند يك مفهوم متعالي را بيان كند و آن مفهوم نه تنها براي مردم آن عصر بلكه براي چندين قرن مي‌ماند و اين بسيار ارزشمند است. خوشبختانه ما در انديشه‌هاي متعالي كه ادعاي پيروي از آن را داريم آنقدر مضامين بالا و ايده‌ها داريم كه مي‌توان در قالب‌هاي هنري آن‌ها را بيان كرد.

وی گفت: هر گزاره قرآن اين ظرفيت را دارد كه به تصوير و بيان در بيايد و نمود پيدا كند. به تعبير امام(ره)، هنر متعهد، هنري است كه گره از مشكلات ما باز كند. هنر واقعي هنري است كه وارد عرضه‌هاي مختلف زندگي انسان شده و حرف بزند. هنرِ مسئول هنري است كه بتواند ايجاد سوال كند و با طرح سوال، موجب حركت و توجه دادن به معضلات بشود و راه را براي حركت‌هاي سازنده باز كند. تقاضا و خواهشم اين است كه هنرمندان با زبان هنر به آنچه كه مورد نياز جامعه است بپردازند.

جلیلی در پایان تاکید کرد: امروز تمام دشمنان ما در برابر مفاهيم بلند ما قرار گرفته‌اند. اگر مفهومي مثل اقتصاد مقاومتي مطرح مي‌شود يک مفهوم عيني است نه انتزاعي و يك رويكرد در جهت اهداف متعالي انقلاب است. هنر اگر اين را مطرح نكند پس چه وقت مي‌خواهد نقش و رسالت خود را ايفا كند؟ موضوعات ديگري مانند استكبارستيزي، صلح، حقوق بشر، حقوق زنان و مفاهيم ديگري كه ما مدعي آن هستيم نيز از اين قبيل هستند. هنر ما هم بايد مدعي و در اين عرصه‌ها پيشگام باشد. نبايد نقش منفعل داشته باشيم و بايد ايجابي و سازنده باشيم بخصوص در عرصه بين‌المللي كه شاهد نوعي تشنگي در اين حوزه‌ها هستيم.

در پایان این مراسم، نمایشگاهی از پوسترهای منتخب در طرح «ایران جوان» در معرض دید شرکت‌کنندگان قرار گرفت./

لازم به ذکر است این ننایشگاه در تهران، مشهد و 7 شهر دیگر کشور اکران مردمی خواهد شد.


نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 4+3 را در کادر روبرو وارد نمایید
نویسنده:بنابی  
خسته نباشید خدا قوت

نویسنده:عمارنامه  
سلام و درود؛ دوست عزیز این مطلب شما در پایگاه اینترنتی و بسته فرهنگی عمارنامه منتشرگردید. http://www.ammarname.ir/node/45473 ما را از بروزرسانی خود آگاه و با درج بنر و یا لوگو در وبگاه خود یاری نمایید . موفق و پیروز باشید . http://ammarname.ir -- info@ammarname.ir یا علی

پست الکترونیک وب سایت

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات