تعداد بازدید:503 | تاریخ انتشار:25-9-1394
اردوی جهادی جهت پیدا کردن راه حل بصری برای بزرگ ترین مسئله جهان اسلام

(تصویر، وضوح و ابهام) عنوان مبحثی بود که استاد مسعود نجابتی در افتتاحیه کارگاه تولید پوستر حبل الله ارایه داد.

ایشان با بیان اینکه کارگاه تولید پوستر حبل الله یک اردوی جهادی جهت پیدا کردن راه حل بصری برای بزرگترین مسئله جهان اسلام است گفت:" پوستر صرفا یک اثر هنری نیست وباید با مخاطب ارتباط بگیرد".
استاد مسعود نجابتی گفت  : ابهام در تصویر بزرگترین مانع ارتباط بصری است. گاهی یک مفهوم در ذهن هنرمند شفاف نیست و مشوّش است .گاهی معنا برای هنرمند شفاف است، اما نمی تواند ایده را خوب پرداخت کند واز فنون بصری به خوبی استفاده نمی کند.


 ازین مهم ترزمانی است که طراح اصلا عنایتی به برقراری ارتباط با مخاطب ندارد  و این را مهم نمی بیند. به عبارتی در هنگام طراحی گرفتار هنر برای هنر است ویا فقط مقصدش جشنواره بوده.‌

 وی افزود:"پوستر اصلا رسانه است و باید پیام را ابلاغ کند. لا اقل ما که در این کارگاه جمع شده ایم این رسالت را حس میکنیم که باید ملتزم به مخاطب باشیم پس حرف های من در این کارگاه در همین چهار چوب است ."

 

استاد نجابتی با اکران  پوستر هاو آثار تاثیر گذار از بکارگیری تکنیک ها در این آثار برای مخاطب  صحبت کرد و گفت :‌در غرب جریانی به عنوان موج نو وجود دارد که جریان غالب هم نیست و یک جریان ضعیفی در کنار بقیه جریان های مهم تولیدی که با مردم ارتباط برقرار می کنند است. متاسفانه گاهی تاثیرات این موج نو را در جامعه خودمان مشاهده میکنیم. وبیشتر هم توسط برخی تحصیل کرده ها و خارج رفته ها  در بین دانش جویان و هنر جوها  ترویج می شود که می گویند جریان اصلی در طراحی همین هنر برای هنر است وبس!

وی ادامه داد: "این آثار متاسفانه از نظر ارتباط و درک مخاطب عقیم بوده و فقط در جشنواره ها و محافل روشن فکری دیده میشود . از طرفی هرکس قائل به این نباشد متهم به ارتجاع و امّلی وکلیشه ای بودن میشود .البته کلیشه در نظر ما محکوم است وباید در خلاقیت ارتقاء پیدا کرد ومقدس بودن هدفمان هیچ کوتاهی ای را توجیه نمی کند."

 

استاد مسعود نجابتی با توضیح درباره بعضی آثار گرافیک گفت :"پوستر نباید فقط زیبا باشد.از نگاه بسیاری از اندیشمندان حوزه هنرهای بصری مهمترین اصل در برقراری ارتباط وضوح دربیانتصویراست."

این گرافیست صاحب نظر کشورمان خاطر نشان کرد: "سزاوار است ما در این کارگاه مفهومی روشن را به روشنی بیان کنیم. وتوقع موزه و جشنواره نداریم . جای اصلی آثار این کارگاه در خیابان ، بین مردم و محافل اجتماعی است ."

هنر وحدت آفرین است

همچنین در ابتدای این برنامه حجه اسلام میرزایی به اهمیت وضرورت واثرگذاری تصویر در بیان یک مفهوم اشاره کرد و به گفتگو درباره اهمیت وحدت پرداخت.و گفت:" هنر وحدت آفرین است ."

وی در بیان چگونگی این وحدت آفرینی بیان کرد:"‌هنر اگر دارای حسن فعلی و حسن فاعلی باشد وحدت آفرین است .خداوند مفاهیم ذهنی کلی را القا نمی کند.بلکه با کلمات تصویر گری می کند.آنچه وحدت شکن است مذاهب نیستند ، فعل اهل مذاهب است. "

حجه الاسلام میزرایی خاطر نشان کرد:" تصاویر موجود و محصولات تصویری موجود درباره وحدت متاسفانه کهنه، تکراری، وبدون خلاقیت است. مسئله وحدت مسئله ای صرفا تشریعی و فقهی و سیاسی نیست وحدت نیاز وجودی انسان هاست و حرکت های تفرقه افکن حرکت های غیر اخلاقی هستند. همچنین ایشان تاکید کردند:" مناسبت وحدت یک بحث شیعه و سنی نیست، یک بحث توحیدی است ."

 

نهضت مردمی پوستر انقلاب با همکاری کانون هنر شیعی فراخوانی را با موضوع وحدت بزرگترین مسئله جهان اسلام برگزار کرده است.افتتاحیه این کارگاه  سه شنبه 24 آذر در سالن همایش عصرآفتاب مسجد مقدس جمکران برگزار شد.
 حجه الاسلام محمد جواد قاسم پور دبیراجرایی این فراخوان، ضمن اشاره به ضرورت وحدت گفت : این اولین بار است که  قریب به 90 طراح، گرافیست و کارتونیست از سراسر کشور دور هم جمع شده اند  تا برای این مسئله  در حوزه هنر گرافیک و پوستر تولید محصول کنند تا شاید بخشی از خلا موجود در این فضا جبران شود

وحدت در روزگار کنونی و در شرایط خاص کشورمان ایران به عنوان پیش قراول فرهنگی صدور انقلاب  مفهومی است که مورد هجمه های زیادی از طرف دشمنان داخلی و خارجی  قرار میگیرد مفهومی که با توجه به آموزه های دینی ما وشرایط اجتماعی مان باید بسیار مورد توجه باشد  که اگر پابندی به آن ازطرف افکار و ادیان ومذاهب مختلف صورت بگیرد کمترین نتیجه آن امنیت، این گمشده ملت هاست..

 

.

 

 


نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 9+2 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات