تعداد بازدید:533 | تاریخ انتشار:27-9-1394
محبت واقعی وحدت آفرین است

آیت الله حائری شیرازی عضو مجلس خبرگان و امام جمعه سابق شیراز از کارگاه کشوری پوستر حبل الله در قم، دیدن کرد. ایشان بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در جمع اعضای این کارگاه که توسط نهضت مردمی پوستر انقلاب و کانون هنر شیعی  باهمکاری مسجد مقدس جمکران ، اتحادیه  بین المللی امت واحده، یادمان فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه و سازمان زیبا سازی شهر تهران ،درحال برگزاری است در نشستی صمیمی به سخنرانی پرداخت .

آیت الله حائری شیرازی با تصریح بر اهمیت کار هنری این عرصه را عرصه وسیعی نامید که حرکت در این مسیر با عشق ممکن است. وی گفت: "کار را باید عاشقانه انجام دهید. اول کارتان را با عشق شروع کنید و آخرش را هم با عشق تمام کنید.عشق شبیه سرمایه است و هرچه بیشتر باشد شما سود می کنید."

ایشان با توجه به شرایط ملتهب جهان اسلام و رفتار عده ای مبتنی بر نشان دادن کینه خود نسبت به سایر مسلمین و جذب جوانان بعضی کشورها به عنوان نیرو برای خود گفت :"به حرف های بیخود تکفیری ها گوش نکنید به جای آن به حرف آن عالم الازهر گوش کنید که می گوید شیعه یعنی مسلمان. پس پاسخ اورا با احترام و محبت بدهید ."

وی با بیانی دلنشین خطاب به اعضای این کارگاه بیان کرد :‌"با خودتان نگویید دیگران در هنر از ما جلوترند نگویید مبتدی هستیم .دست خدا باز است." وی در توضیح  صحبت خود ادامه داد :" خداوند مانع آنهایی که می خواهند با هنر، انسان را جهنمی کنند، نشده حال مانع آنها که می خواهند خدمت کنند بشود ؟!"

این عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد:"وقتی بگویید ما آمده ایم عشق را درعالم نهادینه کنیم بیشتر از دشمن خونخواری که فقط میکشد می توانید انسان جذب کنید . اوبا فریاد " میخواهم بکشم"، جذب نیرو می کند برای خودش. پس حتما شما که میخواهید عشق را منتشر کنید گروه گروه به شما ملحق خواهند شد ."

آیه الله شیخ محی الدین حائری شیرازی عالم به زمانه بودن را شاخصه مهمی در عصر امروز برای کارهای این چنینی دانست و با یاد آوری صحبت مقام معظم رهبری درباره پیچ تاریخی و مسئولیت خطیر هنرمندان در این برحه از زمان گفت:"دنیا در حال دست به دست شدن بین مستکبرین و صالحین است عالم به زمانه خود باشید که ان الارض یرثها عبادی الصالحون."

 

وی با بیان اینکه هنرمند در پی رساندن یک مفهوم است گفت:"گاهی اوقات رساندن یک مفهوم به فردی که عاشق نیست مانند ریختن آب درون ظرفی است که دهانه اش بسته و باریک باشد.این کار سختی است . شما اگر بخواهید ماشینی وسازمانی جلو بیایید مانند آن بطری که دهانه اش باریک است فیض و درک هنر به شما القاء نمیشود."

 

امام جمعه اسبق شیرازدر جمع طراحان نهضت مردمی پوستر انقلاب  مقابله با دشمن و داعشیون را مبارزه ای دانست که باید از عشق برخواسته باشد تا به موفقیت برسد .از نظر ایشان تصرف قلبها مهم ترین عنصر مبارزه و هنرمندی است :"در جنگ 8 ساله، رزمندگان ما توسط عشقشان می جنگیدند عشق اولیه را بکار می زدند، عشقشان اضافه میشد وباز عشق اضافه را بکار می بستند . کار شما باید از عشق برخیزد و بعد در عشق ریزد. باید آنچه در اربعین می بینید را وارد زندگی خودتان کنید باید عشق اربعین را سرمشق کنید. عاشقانه بیلبورد بزنید عاشقانه نقاشی کنید هرچه بیشتر این عشق را نشان بدهید بیشتر در ظرف شما هنر و ادراک
 می ریزند. "

 این عالم مجاهد محبت واقعی را عامل اصلی وحدت پایدار دانست و دعوت به انسانیت را مقدمه کار دعوت به وحدت خواند وتصریح کرد:" وقتی دعوت به انسانیت شد همه می خواهند انسان باشند و رفتار انسانی باهم داشته باشند. باید یاد بگیریم در برخورد ها انسانیت داشته باشیم. اینها در جوامع وحدت به وجود می آورد .اگر محبت داشتیم به تبع آن وحدت هم خواهد آمد .هنرمند باید بتواند ملات مردم را عوض کند .سعی کنید ملات مردم را محبت کنید واز روی محبت هم حرف بزنید."

 

آیه الله شیخ محی الدین حائری درجمع اعضای کارگاه پوستر حبل الله که با موضوع وحدت درحال اجراست توصیه کرد از بیان هنر برای انسانی کردن معشارت ها وکنار گذاشتن اختلافات استفاده کنند و هنرمند باید بداند که علوم انسانی غرب مصیبت ماست و بلایای خودش را به ما و جامعه مان عرضه کرده برای همین باید در جهت فرهنگ و هنر اسلامی گام برداریم."

لازم به ذکر است این کارگاه که از روز سه شنبه 24 آذر ماه شروع شده است در روز جمعه 27 آذر به کار خود پایان خواهد داد.گفتنیست آثار این فراخوان توسط شبکه های فعال در جهان اسلام توزیع و بدست مخاطبین خواهد رسید.

گزارش تصویری از این بازدید از اینجا قابل مشاهده است.


نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 3+7 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات