نام و نام خانوادگی:
مهدی لسانی
ایمیل
آرشیو یادداشت ها
 
موضوعات:
 
 
       

« 313 نکته درباره ی هنر متعهد » 4
تعداد بازدید:1660 | تاریخ انتشار:14-8-1390

نکته چهارم : چند ایده درباره ی حج(2): «از بحر تا نهر»

نکته ی چهارم: سلام، تا حالا به پرچم اسرائیل خوب نگاه کردین؟ به نقشه ی خاورمیانه چطور؟ پرچم اسرائیل یک نماد پردازی خوب برای یک ایده است. ما تمدنی داریم به نام بین النهرین.
یعنی سرزمینی بین دو نهر. پرچم اسرائیل هم در واقع دو خط آبی است. یعنی سرزمینی بین دو رود، دریا یا نهر. در واقع گستره ی قدرت آنها بسته به توانشان در گستره ی این دو خط خواهد بود هر چقدر که بتوانند!!
پیشینه ی تاریخی و تحلیل های سیاسی اش بماند برای وقتش. در این فرصت فقط خواستم بگویم چرا امام خامنه ای از عبارت کلیدی « من البحر الی النهر» استفاده کردند. در واقع این جمله کلیدی رهبری یک ایده جذاب است برای ما که با پرچم اسرائیل کمی بازی کنیم.! ایشان با این جمله تقابلی جدی را با هدف و ماهیت رژیم صهیونیستی مطرح کردند.
آن ها می خواهند سرزمینی بین دو خط آبی به نام اسرائیل تشکیل دهند و ما هم می خواهیم سرزمینی بین دو خط آبی به نام فلسطین تشکیل دهیم. فلسطینی که از بحر مدیترانه تا نهر اردن را در بردارد. هر چند ایده و شعاری که اسرائیلی ها نمادپردازی کرده اند حداقل 5 کشور اسلامی را خواهد بلعید (لبنان، سوریه، فلسطین، مصر واردن) بنابراین حداقل هدفگذاری آن ها از رود نیل تا رود فرات است.
اما شعاری که امام خامنه ای مطرح کرده با تمام کوچکیش از حیث جغرافیایی تمام هستی اسرائیل را خواهد بلعید. چون نقطه ی مرکزی و کانونی قلمرو آن ها را که درحال حاضر تمام موجودیت آن ها را به خود اختصاص داده، در بر می گیرد.
اهمیت این شعار را گرفتی؟! این جمله ی کلیدی و طرح هایی که شما برای آن خواهید زد، -یعنی بحر ونهر- هم سجع و وزن ادبی دارد، میشه تبدیل به شعارش کرد، هم مفهوم و نمادسازی باهاش آسونه. جون میده برای مراسم برائت از مشرکان در فضای مجازی!!
به نظرم می تونه اصلی ترین شعار با رویکرد بیداری اسلامی در حج امسال همین شعار باشه. والسلام

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 5+4 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات