نام و نام خانوادگی:
مهدی لسانی
ایمیل
آرشیو یادداشت ها
 
موضوعات:
 
 
       

« 313 نکته درباره ی هنر متعهد » 5
تعداد بازدید:1709 | تاریخ انتشار:14-8-1390

پنجم : راهی که حسین بن علی می رود ....(1) نورٌ علی نور

پنجم: سلام پس از دو موضوع درباره ی حج آمده ایم به سراغ فضای محرم و صفر. اینجا ایده های زیادی رو میشه مورد بررسی قرارداد. داشتم بررسی می کردم از کدوم یکی شروع کنم که به خلاصه برداری هایی از کتاب شریف« شکوفایی عقل در پرتو نهضت حسینی» برخوردم. چشمم به این آیه افتاد که : اَخرج قومَک من الظلمات الی النور. خداوند به حضرت موسی در آیه 5 سوره ابراهیم امر کرده است که قومت را از تاریکی ها به نور خارج کن. تصمیم گرفتم برای این نوشتار همین موضوع را مدّنظر قرار بدم. یعنی نماد پردازی براساس مفهوم نور و ظلمت.
اول باید به یک نمادپردازی اصیل دینی توجه کنیم. خداوند هستی رو بر اساس یک مبدأ و مقصد تعریف کرده. مبدأ، دنیایی است که در او هستم و مقصد خود خداست. به این ترتیب همه ی ما مسافر هستیم. مسافر یک راه. هر چقدر در این راه به جلو می ریم به خدا نزدیک می شیم. اگه اشتباه بریم باید برگردیم. برای اینکه اشتباه نریم هم نقشه ی راه دادن، هم تابلو اعلان و هم افسر راهنمایی و رانندگی.
این ها همه نمادها و استعاره هایی که در سراسر قرآن و روایات می بینیم. از همون اولِ قرآن، شما واژه ی صراط رو می بینید. هر مسلمونی باید روزی 5 بار نماز بخونه و روزی 10 بار سوره ی حمد بخونه و روزی 20 بار هم کلمه ی صراط رو تکرار کنه!! دقت کرده بودین تا حالا! باید مرتب به خودت بگی من تو راهم. حالا واقعاً تو راهم؟ خدایا به راه خودت هدایتم کن. راه تو چیه؟ راه اونایی که بهشون نعمت دادی. به همین خاطره که اون پیامبر در قرآن میگه إنّی ذاهب إلی ربّی. من درحال رفتن به سوی پروردگارم هستم. سلوک، همین راهه. راه دین. خوب! اون کاتالوگ ودفترچه راهنما چیه؟ کتابٌ أنزلناهُ إلیکَ لتُخرج الناس من الظلمات إلی النور بإذن ربّهم الی صراط العزیز الحمید (سوره ابراهیم آیه 1)
پس اون کتاب راهنما شد قرآن، شعایر و مناسک دین علایم راهنمایی و رانندگی هستن و اهل بیت راهنمایان راه که گم نشی. ظلمت و نور تازه اینجا معنا میشه.
تو این مسیر گم شدن هست. کار پیامبرا و اماما اینه که نذارن کسی گم بشه. باید خلایق رو از تاریکی یعنی سمت دنیا به سمت نور یعنی خدا سوق بدن الله نور السموات و الارض. حالا هر چیزی که خدایی بشه نورانی میشه. از قرآن که به نور توصیف شده تا به وضو که اسباب طهارته.
راستی برای امام حسین کار می کنی وضو گرفتی؟ اگه نداری پاشو برو وضو بگیر بعد بیا ...
پس تا اینجا معلوم شد که هدف نهایی رسالت: نورانی شدن جامعه است. و هدف متوسط جامعه اسلامی قسط و عدل خواهد بود. برنامه عملیاتی قسط و عدل هم تشکیل حکومت اسلامیه. تمام مواردی که می گم آیات قرآن و روایته که اگه موافق باشی برای سرعت بحث فقط خروجی نتیجه رو بگم تا دیرمون نشه!
پس امام حسین دنبال نور بود به این خاطر می خواست عدالت ایجاد بشه بنابراین دنبال تشکیل حکومت اسلامی رفت و برای این مسأله محتاج به ستیز با طاغوت زمان بود .
این هایی که دارم می گم چکیده ی نظریات علامه جوادی آملیه در کتابی که گفتم. پس عناصر محوری و مؤلفه های اساسی که  ممکنه در طراحی پوستر بهش نیاز داشته باشی عبارتند از :
1- هدف : احیاء دین و نورانی کردن جامعه با ایجاد قسط و عدل از طریق تشکیل حکومت اسلامی
2- راه : ایثار جان و مال
3- ابزار: جهاد فی سبیل الله
4- اقدام کننده: مجاهدانی از حزب الله
خواندن این کتاب را به شما توصیه می کنم آنچه در این نوشتار آوردم برشی بود از صفحات 21و74. خداحافظ

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 9+9 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات