نام و نام خانوادگی:
مهدی لسانی
ایمیل
آرشیو یادداشت ها
 
موضوعات:
 
 
       

313 نکته درباره هنر متعهد (نکته نهم)
تعداد بازدید:1332 | تاریخ انتشار:28-2-1392

 از داماتو تا تحریمهای فلج کننده؛ نقبی بر گفتمان حماسه

سلام رفقا! ساعت 1 بامداد 6 اردیبهشت در اجابت پیامک دوستان چند کلامی به نیت همراهی با شما در تلاش مقدستان برای فراخوان مردمی طراحی پوستر حماسه سیاسی تقدیم می کنم. این تذکر رو هم بدم که آخرین نوشته حقیر که نکته هشتم بود در پایان همون نکته هفتم درج شده و گویا به اشتباه صفحه مستقلی به آن اختصاص داده نشده بود که چندباری هم تذکر دادم کسی اصلاحش نکرد! بگذریم.

حضرت آقای شیطان خودمون یعنی همون جناب مستطاب ایالات متحده از همون اولین روزهای جوانه زدن نهال انقلاب سیاست " مهار" ایران رو در پیش گرفت. این سیاست که توسط کارتر آغاز شده بود در دوران جورج بوش پدر گسترش یافت و در دوره دختر باز معروف یعنی پیت حلبی کلینتون با عنوان مهار دوگانه به اوج رسید. مهاردوگانه در 15 سرفصل به دنبال مهار توانایی ایران در ابعاد اقتصادی، سیاسی، نظامی، صنعتی، تکنولوژیکی و ... بود. این سیاست از طریق برنامه های: تحریک همسایگان، قطع نفوذ ایران در منطقه، اعمال تحریمهای اقتصادی، کامل کردن حلقه محاصره ایران و اجرای سیاست دیوار آهنین در گرداگرد ایران ، سازماندهی جنگ روانی علیه مردم و در نهایت اضمحلال حاکمیت و یا تضعیف و تسلیم آن محقق می شد.  

یکی از روشهای پیچیده آمریکا برای تحقق ضربه کاری، اقدام به انحصاری کردن خرید نفت از ایران توسط شرکتهای آمریکایی بود تا در موقعیت مقتضی با قطع خرید ناگهانی و اعمال تحریم بین المللی، ایران رو با بحران مواجه کنه. طرفه اینکه بعضی از تحلیلگران خوش بین داخلی فروش نفت به آمریکا رو راهبردی برای کاهش اصطکاک و تنش و در نتیجه امنیت از مخاطرات پیش رو ارزیابی می کردند و معتقد بودند آمریکا که به خودش آسیب نخواهد زد!غافل از اینکه  اونها با طرحی پیچیده حضرات رو دور زده بودند. این سیاست که از سال 72 کلید خورد تلاش می کرد اوج بحران رو به سال 76 برسونه و با پیش بینی شرکت نکردن دوسوم مردم در انتخابات ریاست جمهوری، زمینه رو برای طرح عدم مشروعیت سیاسی نظام و سپس مداخله نظامی فراهم کنه. رهبری فرزانه در همون بهار 73 با هشدار به شورای عالی امنیت ملی از عواقب فروش نفت به آمریکا ابراز نگرانی کردند. تنها یک سال پس از این تیزبینی و با اعلام طرح تحریم اقتصادی داماتو واقعیت این درایت آشکار شد. هر چند عموم مردم از اصل و فرع ماجرا آگاه نشدند. در هر صورت 50 درصد صادرات نفت ایران و 35 درصد درآمدهای ارزی ناشی از فروش نفت قطع شد.

در چنین شرایطی امام خامنه ای راهبرد حضور حداکثری مردم در انتخابات رو مطرح کردند و البته دوباره تحلیلگران قهارمون با استیصال و ناامیدی نگران حضور مردم در انتخابات بودند. هر چند پس از دوم خرداد از مابهتران سعی کردند دستاورد عظیم ملت و رهبری رو به امری جناحی تقلیل بدند و پیروزی در انتخابات رو با ناجوانمردی به نام خود ثبت کنند و اون رو پیامی از سوی مردم به حاکمان! توصیف کنند و رأی مردم رو رأی به خود و نه به رهبری تفسیر کنند؛ اما واقعیت اینه که حضور 85 درصدی مردم در انتخابات 76 تمام توطئه های آمریکا رو با شکست مواجه کرد و از همین رو رهبری فرزانه، اسمشو حماسه دوم خرداد گذاشتند. راستی  تا حالا می دونستی چرا رهبری عزیز اون روز رو حماسه نامید!؟ اینا رو گفتم که شما هنرمند عزیز چه درخلق یک طرح گرافیکی یا سرودن چند بیت شعر توجه کنی که اون سالها دوباره تکرار شده فقط اسمش تغییر کرده. قبلا تحریمهای داماتو و حالا تحریمهای فلج کننده.

اصل ماجرا یکیه: چندی قبل از انتخابات ریاست جمهوری فشار باید بر مردم به گونه ای افزایش پیدا کنه که سکان از دست سکاندار خارج بشه!! در چنین شرایطی رهبری دوباره  از گفتمان حماسه استفاده کردند. البته با این تفاوت که در اون زمان درموقعیت شعب ابی طالب بودیم و حالا در موقعیت بدر و خیبر. اون زمان هنرمون تبدیل تهدید به فرصت بود و حالا عمق تدبیرمان باید تهدید  در برابر تهدید رو شامل بشه. اون حماسه  فقط حفظ کیانمون بود و این یکی باید حمله به کیان طرف مقابل باشه. 

حماسه باید بتونه تکلیف وضعیت عراق و سوریه رو هم امسال مشخص کنه! بنابراین نکته ای که در این نوشتار بر اون تاکید می کنم اینه که تدبیر دشمن همون تدبیر کهنه قبلیه ولی با این تفاوت که  صحنه به نفع ما تغییر کرده و به تعبیر سیدمان در "پیچی تاریخی "هستیم. الان فصل نگاه تدافعی به خزان گراییده و فصل بهار طرحهای تهاجمی رسیده. امام خامنه ای مردم ایران رو بارها با صفاتی مانند وفادار، غیور، حساس در برخورد با مسایل جهانی، باطن بین، بندگان صالح خدا و دارای حرکت از روی معرفت و بصیرت ستوده اند. ما باشیم یا نباشیم، بنویسیم یا ننویسیم، طرحی هنری در اندازیم یا بخسبیم، تردید ندارم که مردم کارخودشون رو درست انجام می دن. مهم اینه که من و تو کجای این جریان ایستادیم. یاعلی

 

نظرات شما
نام: درج نظر:
پست الکترونیک:  
وب سایت:
نظر به صورت خصوصی ارسال شود  
حاصل عبارت 7+3 را در کادر روبرو وارد نمایید

  مجموعه پوسترهای فارسی / مجموعة اللوحات الإعلانیة العربیة  / Collection of English Posters   صفحه نخست / پیوندها / عضویت /ورود  
  اخبار / بچه های نهضت / تریبون / نگاه نهضت / معرفی / تقدیرها / طلیعه نهضت/ اساسنامه نهضت / قوانین و مقررات